ÚS odmítl návrh senátorů na zrušení testu při návratu do ČR

Ústavní soud (ÚS) odmítl senátorský návrh na zrušení opatření, které podmínilo návrat Čechů do vlasti z rizikových zemí negativním testem na covid-19. Test musí absolvovat v zahraniční akreditované laboratoři.

Ústavní soud ČR
doporučujeme

ÚS podnět odmítl neveřejně pro neoprávněnost navrhovatelů, výsledek dnes oznámil v přehledu plenárních věcí na svém webu. Nezávislá senátorka Jitka Chalánková kvůli tomu navrhne novelu zákona, která by umožnila rychlou kontrolu ústavnosti podobných opatření.

Podle Chalánkové, která jednala za dvacetičlennou skupinu senátorů, odporovalo únorové opatření ministerstva zdravotnictví Listině základních práv a svobod. Senátoři se domnívali, že pozitivně testovaným lze nařídit karanténu nebo je v Česku hospitalizovat, nikoliv jim ale bránit v návratu do vlasti.

Chalánková v tiskové zprávě uvedla, že ÚS argumenty senátorů vůbec neposuzoval. Opatření obecné povahy prý může přezkoumávat jen na základě individuálních stížností poškozených po vyčerpání všech procedur před správními soudy, což je podle Chalánkové zdlouhavé. Senátorka proto předloží návrh novely zákona, která by umožnila ústavním soudcům preventivní kontrolu nejen zákonů, nařízení a vyhlášek, ale také opatření obecné povahy.

"Jedná se o zásadní mezeru v platné legislativě, která je dána tím, že v době vzniku ústavy a zákona o ÚS žádná opatření obecné povahy neexistovala - do českého práva byla zavedena až od roku 2006. Je nezbytné, aby ÚS mohl posuzovat jejich ústavnost stejně jako u zákonů a podzákonných právních předpisů, protože i ona přímo zasahují do práv všech občanů," uvedla senátorka.

Přístup ke kontrole ústavnosti nelze podle Chalánkové omezit na individuální stížnosti. "Taková soudní cesta je zdlouhavá a znemožňuje rychlý zásah v případě, kdy se takové opatření závažným způsobem vláme do základních lidských práv. Stejně tak nelze spoléhat na správní soudy, protože ty nemohou rozhodovat o souladu s ústavou," doplnila Chalánková.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama