V boji proti covidu je chaos. Nezlehčujte pandemii, apeluje Masarykova univerzita

Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní nepřipravenost na současnou fázi epidemie. V dnešním prohlášení to uvedlo vedení Masarykovy univerzity v Brně (MU). Zároveň univerzita apelovala na akademickou i širokou veřejnost, aby nepodceňovala a nezlehčovala epidemii.

Masarykova univerzita, ilustrační foto
doporučujeme

"Chovejme se zodpovědně. Lehkomyslnost některých lidí má přímé dopady na trpící a ohrožené skupiny, na osoby v nemocnicích a sociálních zařízeních," stojí v prohlášení, pod kterým je za vedení univerzity podepsaný rektor Martin Bareš, vzděláním lékař. Dodržování vládních opatření považuje univerzita za minimum, kterým může přispět každý jednotlivec ke zvládnutí epidemie.

"Naslouchejme těm, kteří se v minulých měsících a týdnech ukázali jako ti, kteří situaci skutečně rozumí a jejichž odhad dalšího vývoje se ukázal jako prozíravý a správný. Poskytujme reálné a pravdivé informace o šíření viru," pokračuje prohlášení.

Zároveň univerzita vybízí k podpoře lékařů, zdravotníků a pomáhajících profesí. Všichni se pak musí podle univerzity orientovat v nových poměrech a učit nové věci, protože krize potrvá déle, než mnozí předpokládali. "Krizi však určitě překonáme, jen je zapotřebí probudit to dobré a lepší v nás - a v celé naší společnosti. K tomu nás zavazuje i odkaz Tomáše G. Masaryka, k němuž se i tímto prohlášením hlásíme," stojí v prohlášení.

Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová už v pátek v prohlášení uvedla, že česká společnost se nachází v nejzávažnější situaci od listopadu 1989. "Jsme svědky ztráty důvěry lidí ve stát a vládní opatření. Vzhledem k tomu, co se děje v posledních dnech a týdnech, je to logické. Na druhou stranu bohužel ale nebezpečné," uvedla Nerudová. Také ona vyzvala k dodržování opatření, mobilizaci občanské společnosti a zveřejňování podstatných informací.

"Země, které zvládají pandemii podstatně lépe než my, jsou země, které jsou maximálně otevřené k občanům, sdílí všechna data a informace, mají strategické plány a hlavně vizi, jak jít dál. Pokud občané neznají cíl, k čemu směřujeme, nemají motivaci a mnoho z nich v podstatě rezignuje," uvedla Nerudová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid většině pacientů zkracuje život, tvrdí expert. Jak podle něj…

30.11.2020 09:08 Lidé neumírají na to, že uklouzli na slupce od banánu, umírají v souvislosti s covidem, říká…

Přibylo nejméně případů covidu od 20. září, restrikce odpovídají 4. stupni…

30.11.2020 07:16 V neděli přibylo v Česku 1074 případů nemoci covid-19, což je nejméně od 20. září a zhruba o 400…

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 21:44 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Za dnešek 708 nových případů covidu, v sobotu výrazně ubylo…

29.11.2020 19:16 Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama