V Česku bylo dosud naočkováno pouhých 15 tisíc lidí

Proti koronaviru bylo v ČR očkováno asi 15.000 lidí, řekl v České televizi (ČT) bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Centrální informační systém, který má data shromažďovat, zatím podle premiérova poradce nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví data nezveřejnilo, představit je chce v úterý.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zatím se očkují hlavně zdravotníci a senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců, sám Prymula má jako lékař vakcínu dostat 7. ledna. Nežádoucí účinky vakcíny nahlásilo zatím sedm lidí, uvedla ČT s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

K vývoji epidemie Prymula řekl, že očekává další nárůst počtu nových případů do 15. ledna, potom budou kulminovat. Minulý týden byl dosažen zatím nejvyšší počet denních pozitivně testovaných, téměř 17.000. Počty v druhé polovině prosince výrazně ovlivnily vánoční svátky, kdy se méně testovalo. V neděli bylo pozitivních 6220 lidí, což je v tento víkendový den nejvíc od 1. listopadu.

"Počkejme si na ostrá data z následujících dvou dní. Čekám na úterý a středu," uvedl Prymula. Dá se podle něj očekávat, že počty by mohly dosáhnout v pracovní den i 20.000 pozitivních případů. Zátěž nemocnic by podle něj měla být dokonce vyšší než v poslední vlně na přelomu října a listopadu.

Podle Prymuly nyní platná opatření proti šíření nákazy nemusí stačit, řekl v televizi CNN Prima News. Pokud by se situace nezlepšila, musí začít masivní testování a rychlé vychytávání pozitivních jedinců, což se nyní ne úplně daří, řekl s poukazem na vysoký podíl pozitivních mezi testovanými. "Situace bude složitá minimálně do března," předpověděl. O letních prázdninách očekává Prymula podobný režim jako loni a do normálu by se podle něj život mohl vrátit po září.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že lidé nad 80 let se budou moci registrovat od poloviny ledna, ostatní lidé pak od února. Přesný termín dostanou až později, systém je vyhodnotí podle věku nebo zdravotního stavu. VZP dnes uvedla, že nejdříve v březnu se bude očkovat u praktických lékařů.

V dubnu, květnu a červnu bude mít ČR podle Prymuly dva miliony dávek měsíčně. "Bude to zhruba 80.000 dávek denně. Nejde potom spoléhat jenom na nemocnice nebo praktické lékaře," uvedl bývalý ministr. V dubnu se podle něj také zřejmě nejdříve budou očkovat lidé, kteří nejsou v rizikových skupinách.

Mezi nežádoucími účinky vakcíny, které byly nahlášeny Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, byla bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo bolestivost v místě vpichu. Podle odborníků jsou to očekávatelné reakce, které obvykle zmizí do několika hodin, uvedla ČT. "SÚKL nezaznamenal žádná hlášení na stavy, které by ohrožovaly život. Dvě z těch reakcí by se daly vyhodnotit, že byly jako celkové alergické. Ale obě ty osoby v řádech hodiny, dvou byly v pořádku a odešly domů," řekla televizi ředitelka SÚKL Irena Storová.

Každý očkovaný potřebuje u většiny vyvíjených vakcín dvě dávky. V zahraničí se diskutuje o tom, zda není lepší co nejvíce lidí očkovat jednou dávku a chránit je alespoň částečně, než méně lidí na více než 90 procent. Podle Prymuly je to věc k diskusi, kterou si dovede představit. Odmítá ale očkování lidí dvěma dávkami různých vakcín.

Ministerstvo zdravotnictví před koncem roku povolilo získávat z jedné lahvičky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je prozatím jediná v EU schválená, až šest místo dosavadních pěti dávek. Látky je v ní dost, výrobce ale počítal se ztrátami při aplikaci. Díky tomu se bude v ČR aplikovat z objednaných dodávek více vakcín.

Dosud jich dorazilo asi 32.600, další se očekávají ve čtvrtek a pak každý týden. Po rozmrazení vakcíny je třeba pět či šest dávek z lahvičky rychle spotřebovat. "Umím si představit, že budou ve velkých očkovacích centrech čekat 'dobrovolníci' na očkování," dodal Prymula. Tito lidé budou podle jeho návrhu čekat na telefonu pro případ, že by třeba někdo objednaný na vakcinaci nepřišel a látka zbyla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

K očkování je zaregistrováno už 137 275 seniorů

16.01.2021 20:09 Na očkování proti covidu-19 se zatím k dnešním 18:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama