V Česku přibylo 1169 nakažených, reprodukční číslo mírně stouplo

První květnový den přibylo v Česku dalších 1169 potvrzených případů nemoci covid-19. To je o 137 méně, než laboratoře odhalily ve stejný den minulého týdne. Méně nakažených za sobotu testy naposledy prokázaly začátkem loňského září, vyplývá z údajů <a href="https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19" target="_blank" rel="noopener">na webu</a> ministerstva zdravotnictví.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Víkendové denní přírůstky jsou nižší, méně se totiž testuje. Průměrní přírůstek nakažených za všední dny tohoto týdne byl zhruba 2500. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie k dnešku mírně stouplo na 0,88. Na 100.000 obyvatel v Česku nyní připadá 137 potvrzených případů covidu za sedm dní, o dva méně než předchozí den.

Právě tento ukazatel je nyní pro vládu rozhodující při uvolňování protiepidemických restrikcí. I když celostátní údaj zvolna klesá, situace v jednotlivých okresech i krajích se značně liší. Nejpříznivější je v Karlovarském kraji, kde za poslední týden přibylo 53 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Naopak nejvíc se nákaza šíří ve Zlínském kraji, kde je tato hodnota čtyřnásobná - k dnešku činí 216. Z okresů je na tom nejhůře Zlín, kde za poslední týden přibylo skoro 266 nakažených na 100.000 obyvatel. Naopak na Chebsku jen 15.

Klíčový pro další vývoj i je počet hospitalizovaných, zejména na jednotkách intenzivní péče - v obou případech je jich nyní nejméně od loňského října. V sobotu bylo v nemocnicích 2449 lidí, z nich pětina byla ve vážném stavu. Oproti stejnému dni minulého týdnu je se počet hospitalizovaných snížil o zhruba 700 a počet pacientů s těžkým covidem klesl o víc než 200.

Skutečná zátěž nemocnic je ale vyšší. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu, nemocniční péči ale dále potřebují. Přesto se postupně uvolňují lůžka určená pro pacienty v těžkém stavu, většina nemocnic se zvolna vrací i k neakutním operacím a dosud odkládané péči.

Od začátku epidemie loni v březnu testy potvrdily covid u 1,63 milionu lidí v Česku, z toho 95 procent se mezitím uzdravilo a 29.343 lidí s prokázanou nákazou zemřelo. V dubnu podle dosavadních údajů přibylo do statistik bezmála 2500 úmrtí, to je méně než polovina oproti předchozímu měsíci. Letošní březen s víc než 5700 zemřelými se stal nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo ze zhruba 0,85 na 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 18 dní po sobě. Kvůli zlepšování epidemické situace začne v pondělí další vlna rozvolňování - část restrikcí se ale uvolní jen v krajích s příznivějším vývojem.

Laboratoře v Česku provedly v sobotu skoro 37.000 testů na covid, z toho bezmála 10.000 přesnějších PCR testů, zbytek antigenních. Ve všední dny bývá testů několikanásobně víc. Podíl pozitivních u preventivních testů, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu, oproti předchozím dnům i minulé sobotě mírně stoupl na půl procenta. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních přes 11 procent, ve srovnání s minulým týdnem je to nárůst o 2,5 procentního bodu. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních činil v sobotu zhruba 12 procent, podobně jako před týdnem.

Po víkendu se otevřou v celé zemi některé služby, například kadeřnictví, kosmetiky či pedikúry. V několika krajích mohou do mateřských školek chodit všechny děti, nejen předškoláci jako dosud, a prezenční výuka tam začne v rotačním systému i žákům druhého stupně základních škol. Od pondělí 10. května se chystá další vlna, otevřou všechny obchody stejně jako školky a školy pro žáky druhých stupňů ve zbytku země. Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím je epidemická situace dál křehká, k běžnému životu je třeba se vracet pomalu a opatrně.

Zlepšit situaci má pomoci hlavně očkování, které začalo před čtyřmi měsíci. Ukončené očkování proti covidu má nyní v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel. Prvního května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21.650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu. V pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65.000 dávek vakcíny.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama