V Česku rapidně klesá počet dívek, které se nechají očkovat proti rakovině

V Česku klesá podíl děvčat, která se nechávají očkovat proti rakovině děložního čípku a hrdla. Tu způsobují lidské papilomaviry (HPV).

V roce 2012 si vakcínu proti nim na ochranu před nádorovým onemocněním nechaly píchnout tři čtvrtiny třináctiletých děvčat. Loni jich bylo necelých 64 procent. Na pokles proočkovanosti upozornili onkogynekologové. Za poklesem zájmu vidí nynější odmítání očkování.

Na rakovinu děložního hrdla v Česku ročně umírají téměř čtyři stovky žen. Očkování přitom u děvčat před zahájením jejich pohlavního života snižuje riziko vzniku nádoru o víc než 90 procent, u žen pak o polovinu. Od dubna 2012 se proplácí ze zdravotního pojištění třináctiletým a čtrnáctiletým dívkám, od loňského ledna pak i stejně starým chlapcům.

Podle údajů z národního registru hrazených zdravotních služeb se v roce 2012 nechalo očkovat 33.035 třináctiletých dívek. Proočkovanost tak dosáhla téměř 76 procent. V dalších letech ale očkovaných ubývalo a jejich podíl klesal. V roce 2016 si vakcínu nechalo píchnout 29.026 děvčat, tedy 63 procent. Předloni počet očkovaných sice dosáhl 30.451, podíl v početnějším ročníku zůstal ale na necelých 64 procentech.

"Doufali jsme, že se dostaneme přes hranici 80 procent. Místo toho bohužel klesáme a dostáváme se k 60 procentům," řekl vedoucí Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy David Cibula. On i jeho kolegové za poklesem vidí trend odmítání očkování.

Podle Cibuly by se přitom díky vakcínám a přesným vyšetřovacím metodám mohlo podařit toto zhoubné nádorové onemocnění vymýtit. Jako příklad onkogynekolog uvedl situaci v Austrálii, kde je podle něj očkovaných víc než 80 procent děvčat a tři čtvrtiny hochů. "Neznají tam přednádorové stavy. Když se u někoho objeví, svolají všechny mladé doktory, aby se na to šli podívat. Nemají už případy, na kterých by se to učili léčit," dodal Cibula.

Využití očkování proti rakovině děložního hrdla se liší i v jednotlivých krajích. V Ústeckém kraji se předloni nechalo očkovat bezmála 74 procent třináctiletých dívek. Ve Zlínském kraji to bylo 51 procent. V Praze proočkovanost dosáhla 58 procent, v Královéhradeckém kraji 72 procent.

Očkovaných třináctiletých chlapců naopak přibývá. Zatímco v roce 2017 jich bylo 7988, loni po zavedení hrazeného očkování 10.990. "Pokud by se podařilo proočkovat chlapeckou populaci, zabráníme šíření infekce," uvedl Cibula.

Podle lékařů očkování není jen pro mladé dívky, ale pro ženy v jakémkoliv věku. "Rozšířil se mýtus, že když očkujeme třináctileté dívky, tak ty starší už není potřeba očkovat. Účinek je sice menší, ale pořád je obrovský. Při každém pohlavním styku se žena může setkat s infekcí, která u ní onemocnění může vyvolat," řekl onkogynekolog.

I když úmrtnost na rakovinu děložního hrdla v Česku postupně klesá, stále je vyšší než ve vyspělých evropských zemích. V roce 1997 přibylo v Česku 1052 pacientek, zemřelo 484. Předloni si diagnózu vyslechlo 822 žen a 364 zemřelo.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování rakovina

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy