V Česku se bude vyrábět důležitá složka nové vakcíny z USA. První dodávky již v dubnu?

Vakcína proti koronaviru od americké společnosti Novavax má zpoždění. Na trh by se mohla dostat v dubnu.

Novavax dříve Praha Vaccines v Jevanech u Prahy
doporučujeme

Televizi CNN Prima News to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po návštěvě závodu Novavaxu v Bohumili u Prahy. V Česku se má vyrábět jedna z klíčových složek očkovací látky. Firma již dříve oznámila, že její vakcína má podle klinických testů provedených v Británii účinnost 89,3 procenta.

Novavax by měl podle Babiše vyrábět miliardu vakcín ročně. "Zatím je to bohužel trochu ve skluzu," uvedl premiér. Firma v ČR neplánuje vyrábět kompletní vakcínu, ale rekombinantní povrchový S-protein koronaviru, který je schopen vyvolat potřebnou reakci imunitního systému, a je tak klíčovou složkou vakcíny. "Dodávky by mohly začít už v dubnu. To jsou poslední informace, které mám," dodal Babiš.

Druhá klíčová složka vakcíny se bude vyrábět ve Švédsku. Obě složky se mají kompletovat v dalším z evropských závodů, pravděpodobně v Německu. ČR by mohla mít podle dřívějších údajů tuto očkovací látku k dispozici pro maximálně 3,5 milionu lidí.

Vakcína proti koronaviru NVX-CoV2373 se v současnosti nachází na konci třetí fáze klinického testování. Firma podle zpravodajského portálu BBC uvedla, že proti nakažlivější nové variantě koronaviru, která byla poprvé odhalena v Británii, její očkovací látka chrání s účinností 85,6 procenta. Zdůraznila, že efektivita přípravku se zkoumala v době, kdy se v zemi tato varianta již mohutně šířila.

Studie menšího rozsahu provedená v Jihoafrické republice ale odhadla účinnost přípravku od Novavaxu méně optimisticky, uvedla agentura AFP. V jihoafrických testech, do nichž se od září do poloviny ledna zapojilo 4400 pacientů, měla vakcína účinnost 49,4 procenta.

Český závod na výrobu vakcín Praha Vaccines v Bohumili u Jevan nedaleko Prahy společnost koupila v květnu 2019 za 167 milionů dolarů (přes čtyři miliardy Kč) od indické skupiny Cyrus Poonawalla Group.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Připravujeme pracovní povinnost i pro středoškoláky, oznámil Blatný

04.03.2021 20:19 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty…

Hlavní hygieničkou bude od poloviny března Svrčinová, potvrdil Babiš

04.03.2021 18:27 Aktualizováno Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.…

Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav postižení na celém území

04.03.2021 17:19 Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový…

O Polsku se zatím nejednalo, specialisty z ambulancí bychom využili na…

04.03.2021 17:00 Společnost Nemocnice Pardubického kraje nepotvrdila, že by jejich koronaviroví pacienti, kteří jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama