V Česku ubylo hospitalizací nakažených pacientů

V Česku dnes začala platit přísnější opatření proti nemoci covid-19. Nová omezení se týkají zejména ubytovacích služeb, návštěv v nemocnicích a cizinců, kteří smějí přijet do Česka pouze z nezbytných důvodů. Spolu s horším počasím se to mohlo podepsat i na nižší návštěvnosti některých horských středisek ve srovnání s předchozím víkendem.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Vláda o zpřísnění podmínek rozhodla ve čtvrtek kvůli vysokému vytížení nemocnic. Tento pátek bylo v Česku hospitalizovaných 5812 pacientů s novým koronavirem, o 518 méně než před týdnem. Na Orlickoústecku dnes policie odhalila lyžařský vlek, který byl v provozu navzdory zákazu.

V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. Ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Index protiepidemického rizika PES dnes vlivem revize údajů z předchozích dvou dnů klesl ze 70 na 68 bodů, nadále ale zůstává ve čtvrtém stupni epidemického rizika. Platná opatření přesto odpovídají nejvyššímu, pátému stupni.

Ačkoliv celkový počet pacientů v českých nemocnicích v pátek klesl, a v těžkém stavu bylo nejméně lidí s covidem od 3. ledna, situace v některých zařízeních je nadále vážná. Dnes na to upozornili signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám, kteří po ministerstvu zdravotnictví požadují, aby umožnilo převoz covidových pacientů z přetížené chebské nemocnice do Německa. V chebské nemocnici chybí volné kapacity intenzivní péče, v důsledku toho musí zdravotníci podle autorů výzvy selektovat pacienty. Dosud se pacienti s koronavirem převáželi do jiných nemocnic v rámci kraje i mimo něj, i tam již kapacity docházejí, uvedli.

O pomoc ministerstva zdravotnictví s převozem pacientů do Německa požádal před nedávnem hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale tuto možnost odmítl. Uvedl tehdy, že v Česku jsou dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic.

I dnes vyrazila část Čechů do hor. V Krkonoších a Orlických horách jich ale bylo méně než o minulém víkendu. Na menší zájem mělo zřejmě vliv i větrné počasí a také další omezení provozu lanovek, které nesmí kromě lyžařů vozit už ani pěší a běžkaře. Policie tak nemusela řešit žádné vážnější dopravní problémy. Větší komplikace nezaznamenali ani zástupci horských středisek.

Méně lyžařů bylo také v Jizerských horách, ačkoliv i dnes se zaplnila parkoviště v Bedřichově, který patří k oblíbeným nástupním místům na Jizerskou magistrálu. Zatímco o druhém lednovém víkendu tam ale museli příjezd policisté kvůli náporu motoristů zavřít, dnes byla doprava klidná.

Stovky, možná až tisíce návštěvníků dnes naopak zamířily na šumavskou Kvildu, řekl ČTK její starosta obce Václav Vostradovský (STAN). Lidé, z nichž někteří přijeli v karavanech, si užívali sněhu na bobech či běžkách. Do terénu ale vyrazili i pracovníci České obchodní inspekce, kteří spolu s policisty zkontrolovali na Kvildě a Zadově 19 penzionů, hotelů a restaurací. Žádné porušení zákona ani vládních omezení nezjistili.

Přestože provoz lyžařských vleků a lanovek protiepidemická nařízení neumožňují, v Čenkovicích na Orlickoústecku dnes vlek jezdil. Podle policejní mluvčí Markéty Janovské využívaly vlek desítky lyžařů, vypadalo to tam, jako za běžného provozu. Policisté případ zadokumentovali a předali správnímu orgánu. Provozovateli hrozí až třímilionová pokuta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 22:22 Aktualizováno Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 22:00 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

Informování vlády o očkování je podle praktických lékařů nedostatečné

06.03.2021 20:12 Aktualizováno Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama