V Česku ubylo hospitalizací nakažených pacientů

V Česku dnes začala platit přísnější opatření proti nemoci covid-19. Nová omezení se týkají zejména ubytovacích služeb, návštěv v nemocnicích a cizinců, kteří smějí přijet do Česka pouze z nezbytných důvodů. Spolu s horším počasím se to mohlo podepsat i na nižší návštěvnosti některých horských středisek ve srovnání s předchozím víkendem.

Vláda o zpřísnění podmínek rozhodla ve čtvrtek kvůli vysokému vytížení nemocnic. Tento pátek bylo v Česku hospitalizovaných 5812 pacientů s novým koronavirem, o 518 méně než před týdnem. Na Orlickoústecku dnes policie odhalila lyžařský vlek, který byl v provozu navzdory zákazu.

V Česku v pátek přibylo 8010 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, podobně jako ve čtvrtek. Ve srovnání s předchozím pátkem to bylo o 447 případů méně. Index protiepidemického rizika PES dnes vlivem revize údajů z předchozích dvou dnů klesl ze 70 na 68 bodů, nadále ale zůstává ve čtvrtém stupni epidemického rizika. Platná opatření přesto odpovídají nejvyššímu, pátému stupni.

Ačkoliv celkový počet pacientů v českých nemocnicích v pátek klesl, a v těžkém stavu bylo nejméně lidí s covidem od 3. ledna, situace v některých zařízeních je nadále vážná. Dnes na to upozornili signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám, kteří po ministerstvu zdravotnictví požadují, aby umožnilo převoz covidových pacientů z přetížené chebské nemocnice do Německa. V chebské nemocnici chybí volné kapacity intenzivní péče, v důsledku toho musí zdravotníci podle autorů výzvy selektovat pacienty. Dosud se pacienti s koronavirem převáželi do jiných nemocnic v rámci kraje i mimo něj, i tam již kapacity docházejí, uvedli.

O pomoc ministerstva zdravotnictví s převozem pacientů do Německa požádal před nedávnem hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale tuto možnost odmítl. Uvedl tehdy, že v Česku jsou dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic.

I dnes vyrazila část Čechů do hor. V Krkonoších a Orlických horách jich ale bylo méně než o minulém víkendu. Na menší zájem mělo zřejmě vliv i větrné počasí a také další omezení provozu lanovek, které nesmí kromě lyžařů vozit už ani pěší a běžkaře. Policie tak nemusela řešit žádné vážnější dopravní problémy. Větší komplikace nezaznamenali ani zástupci horských středisek.

Méně lyžařů bylo také v Jizerských horách, ačkoliv i dnes se zaplnila parkoviště v Bedřichově, který patří k oblíbeným nástupním místům na Jizerskou magistrálu. Zatímco o druhém lednovém víkendu tam ale museli příjezd policisté kvůli náporu motoristů zavřít, dnes byla doprava klidná.

Stovky, možná až tisíce návštěvníků dnes naopak zamířily na šumavskou Kvildu, řekl ČTK její starosta obce Václav Vostradovský (STAN). Lidé, z nichž někteří přijeli v karavanech, si užívali sněhu na bobech či běžkách. Do terénu ale vyrazili i pracovníci České obchodní inspekce, kteří spolu s policisty zkontrolovali na Kvildě a Zadově 19 penzionů, hotelů a restaurací. Žádné porušení zákona ani vládních omezení nezjistili.

Přestože provoz lyžařských vleků a lanovek protiepidemická nařízení neumožňují, v Čenkovicích na Orlickoústecku dnes vlek jezdil. Podle policejní mluvčí Markéty Janovské využívaly vlek desítky lyžařů, vypadalo to tam, jako za běžného provozu. Policisté případ zadokumentovali a předali správnímu orgánu. Provozovateli hrozí až třímilionová pokuta.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika nemocnice

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy