V Chebu lékaři selektují pacienty, kteří dostanou péči. Vláda musí jednat, zní z mnoha stran

Rekordní denní nárůsty nakažených se zákonitě musí projevit i v nemocnicích, které mnohde čelí velkému náporu již nyní. V Chebu musí lékaři selektovat pacienty, kteří dostanou adekvátní péči. Nejen od nich zaznívají výzvy směrem k vládě, aby začala jednat.

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty
doporučujeme

Podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví není v Karlovarském kraji pro pacienty s nemocí covid-19 jediné volné lůžko na jednotkách intenzivní péče. Kritická je situace především v nemocnici v Chebu.

Primář tamního interního oddělení dnes popsal současný stav na Facebooku. „Aktuálně v chebské nemocnici již není jediné volné intenzivní lůžko a jsme nuceni již selektovat pacienty, koho na intenzivní péči dáme a koho necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic,“ napsal.

Krajskou koordinátorkou zdravotní péče jim údajně bylo řečeno, ať si pomohou sami. Problémem je přitom i vyčerpaný personál. Na dvanáctihodinovou směny mají k dispozici tři sestry, v noci někdy ještě o jednu méně.

„Jsou již naprosto vyčerpané, nemohou se střídat po třech hodinách jako ve velkých nemocnicích. Lékařsky jsme aktuálně na tom taky špatně, ale to je problém dlouhodobý,“ konstatoval lékař.

Primář Adamec na sociální síti uvedl, že případné rozšíření intenzivní péče není možné z personálních důvodů, také kapacita nemocnice je prakticky vyčerpaná.

„Jsme v tuto chvíli ve vakuu, nikdo nám není schopen říci jak dál. Jistě se nabízí řešení nechávat pacienty nad 85 let již v domácí péči a nevozit je do již obsazené nemocnice, ale tato rozhodnutí musí přijít shora. Je načase, aby vláda konala a případně vysvětlila občanům Karlovarského kraje, že se zde bude umírat,“ uzavřel svůj příspěvek.

Kabinet premiéra Andreje Babiš (ANO) vyzval k činům také poslanec Petr Třešňák (Piráti), někdejší starosta Mariánských Lázní. Podle jeho názoru situace v chebské nemocnici není udržitelná.

Ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) vyzval ke spolupráci se sousedními zeměmi. „Pane ministře, prosím, požádejte o pomoc Bavorsko a Sasko. Spolupráci už předjednal hejtman Kulhánek, ale oficiálně to musí jít od Vás,“ vzkázal prostřednictvím Twitteru a připojil celé znění dopisu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín se sníží

23.01.2021 22:02 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Zájem o očkování dle průzkumu roste, chce ho nadpoloviční většina lidí

23.01.2021 19:45 Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu o zdraví…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama