V domově pro seniory Hranice se covidem nakazilo 54 lidí, pomůže armáda

V domově pro seniory v Hranicích na Přerovsku se novým typem koronaviru nakazilo 47 seniorů a sedm zaměstnanců. Jde téměř o čtvrtinu z celkového počtu klientů zařízení. Do domova dnes dorazí 21 příslušníků armády, vyřeší tak chybějící pracovní síly, řekla dnes ČTK ředitelka zařízení Simona Hašová.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle ředitelky hranického domova dva klienti s covidem zemřeli, jedna žena v nemocnici a jeden klient v domově. Domov pro seniory má dva pavilony, celkem je zde aktuálně umístěno 210 seniorů. První případ se objevil minulý týden. "Šlo o klientku, která byla hospitalizována a zjistilo se u ní, že je pozitivní. Na základě toho hygiena nařídila plošné testování klientů a byly zjištěny další případy. Celé zařízení je od té doby v karanténě," uvedla ředitelka domova.

Dvě desítky vojáků ze 7. mechanizované brigády v Hranicích má podle ředitelky dorazit do domova dnes odpoledne, pomoc armády zařídil domovu na krizovém štábu starosta Hranic Jiří Kudláček. "Budou nám pomáhat v oblasti péče o klienty, ale také s úklidem a dalšími pomocnými pracemi," doplnila ředitelka. Vojáci tak nahradí i výpadek pozitivně testovaných pracovníků. Ostatní zaměstnanci jsou v pracovní karanténě a jsou ve směnách. "Vzhledem k počtu pracovníků a vysokých pracovních neschopností úplně týmy od sebe oddělit nelze," doplnila Simona Hašová.

Podobná situace je i v domově pro seniory sobotínské diakonie, kde je podle posledních údajů 31 covid pozitivních klientů a 16 zaměstnanců. Osm klientů s tímto onemocněním zemřelo, podle vedení domova šlo ve všech případech o seniory s dalšími zdravotními potížemi. Pracovní tým střediska se však podle ředitelky Lenky Bachové stabilizuje, první zaměstnanci se postupně vracejí z karantény do práce. Zařízení začaly vypomáhat také čtyři studentky sociálních a zdravotních oborů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo nejméně případů covidu od 20. září, restrikce odpovídají 4. stupni…

30.11.2020 07:16 V neděli přibylo v Česku 1074 případů nemoci covid-19, což je nejméně od 20. září a zhruba o 400…

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 21:44 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Za dnešek 708 nových případů covidu, v sobotu výrazně ubylo…

29.11.2020 19:16 Počet lidí hospitalizovaných s novým koronavirem v sobotu klesl na 4565, zatímco v pátek jich bylo…

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama