V lázních se budou zpřísňovat opatření. U klientů by se mohly používat antigenní testy

V lázních se budou zpřísňovat opatření, měli by se striktně oddělovat lidé pozitivní na onemocnění covid-19 od negativních. V budoucnu by se u příchozích klientů mohli využívat i antigenní testy. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Aktuálně je platné opatření, na základě kterého jsou lázně uzavřeny pro wellness, ale aktivity hrazené ze zdravotního pojištění přetrvávají.

Roman Prymula

"V lázních budeme velmi zpřísňovat opatření, protože máme i negativní signály od německých partnerů, kteří tvrdí, že dochází k zavlékání onemocnění na jejich území od lázeňských hostů, kteří byli v České republice. Nemusí to být klasičtí lázeňští hosté, ale třeba hosté, kteří tam jedou na wellness. Jinak opatření zůstává, jak je nastaveno - uzavření lázní pro wellness, aktivity, které jsou ze zdravotního pojištění, nadále přetrvávají. Každopádně by se měla uvolnit poměrně významná lůžková kapacita lázní a my s tím počítáme pro využití," uvedl Prymula.

"Na základě skutečností, které jsou poměrně čerstvé, připravujeme opravdu zpřísnění a dodržování režimových opatření. Co je klíčové a co se nedařilo i v řadě sociálních zařízení - striktní oddělení osob pozitivních od negativních. Jakmile dojde k sebemenšímu křížení kdekoli, dochází k tomu, že se celé zařízení v podstatě nakazí," dodal ministr.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy se bližší informace o tom, jak by měly lázně v nových podmínkách fungovat, dozví zástupci lázní dnes vpodvečer. "Umíme si představit, že bychom mohli převzít část pacientů z nemocnic na doléčení, a pomoci je tak vyprázdnit pro léčbu covidových pacientů," řekl dnes Bláha ČTK.

Podle něj už tak omezené poskytování lázeňské péče vyhlášená opatření zřejmě ještě omezí. "Měly by ale v alespoň částečném režimu fungovat nadále. Sice bude chybět ten sociální faktor, ale zdravotní péči můžeme dál poskytovat pro pacienty například po operacích," řekl Bláha.

Vláda podobné nařízení v pondělí schválila pro domovy pro seniory, pacienty s demencemi či postižené. Měly by mít oddělené prostory pro klienty s covidem-19. Vyčlenit by měly i personál. Opatření by podle něj mělo zabránit šíření nemoci uvnitř zařízení. Vedle oddělení prostor a pečovatelů je podle pondělního vyjádření Prymuly potřeba pravidelně sledovat zdravotní stav klientů zařízení a dodržovat hygienická opatření.

Postupně se podle Prymuly v podobných zařízeních začnou využívat antigenní testy. Nyní začínají fungovat v pilotních projektech, ověření spolehlivosti se zatím zúčastní Karviná a tři lokality ve Středočeském kraji a v Praze. Měl by se ověřit rozdíl mezi antigenními testy a nyní využívanými testy metodou PCR. Antigenní jsou levnější, rychlejší, ale méně přesnou variantou oproti metodě PCR.

"Postupně najedeme na systém, který byl deklarován. Antigenní testy budou vyžadovány pro zařízení sociální péče pro personál a nové klienty a u řady soukromých domů to bude vyžadováno nepochybně. Předpokládáme, že to bude zavedeno obecně. Podobně chceme tato opatření i pro zdravotnická zařízení, tam dochází také k masivnímu šíření," dodal Prymula.

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Babiš vyzval praktiky, aby přiměli pacienty k očkování. Epidemie se…

14.10.2021 13:06 pidemie se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zhoršuje, situace je ale podstatně lepší než loni.…

Související:

Právě se děje

reklama