V Moravskoslezském kraji jsou roušky opět povinné, vrací se i další restrikce

Roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách jsou kvůli koronaviru ode dneška povinné v celém Moravskoslezském kraji. Opatření z Karvinska hygienici rozšířili na celý region. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů.

Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Při návštěvě nemocnic a sociálních zařízeních bude nutný respirátor FFP2. V celém kraji platí také uzavření prostor restaurací a barů mezi 23:00 – 8:00h a konání hromadných akcí jen do 100 osob. Přeshraniční pracovníci se prokáží negativním PCR testem na covid 1x za 14 dní.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) July 17, 2020

Zpřísněná protiepidemická opatření v kraji jsou už platná. Účinnost nabývají vyhlášením a krajští hygienici už je zveřejnili na své úřední desce.

Návštěvy v nemocnicích a domovech pro seniory jsou možné jen s respirátorem. Různých akcí se může účastnit nejvýš sto lidí. Bary a restaurace zůstanou od 23:00 do 08:00 zavřené. Přeshraniční pracovníci musí jednou za dva týdny předkládat negativní PCR test.

Ministr i hygienici v posledních dnech uváděli, že se stav na Karvinsku stabilizoval a zlepšuje se. Opoziční politici i starostové měst a obcí postup proti koronavirové nákaze v regionu kritizovali. Podle nich se opatření přijímala pozdě.

Návštěvy se do nemocnic dostanou jen s respirátorem. Nutné budou dvoumetrové odstupy od ostatních pacientů, klientů a personálu. Přijímaným nemocným či novým obyvatelům domovů se budou dělat testy PCR, pokud sami nepředloží výsledky vyšetření. Nesmějí být ale starší než čtyři dny.

Venkovních akcí by se nemělo účastnit víc než sto lidí. Hygienici upřesnili, že by nejvýš stovka účastníků měla být v jednom sektoru se samostatným vchodem a zázemím. Oddělených sektorů může být na místě nejvýš pět, lidé ale nesmí přecházet z jednoho do druhého. I tady platí dvoumetrové odstupy. Stejné nařízení je i pro vnitřní prostory.

Nejvýš sto lidí bude moci být i na koupalištích. Provozovatel vyčlení aspoň jednoho pracovníka, který na dodržování pravidel a dvoumetrových odstupů dohlédne. Rozestupy se mají dodržovat i v saunách a wellness centrech či ve sportovních halách, omezí se tak počet návštěvníků. Omezení se dotknou i používání skříněk a sprch.

Od 23:00 do 8:00 zůstanou zavřené restaurace, zahrádky a bary. Fungovat mohou ale výdejová okénka. Hotely mohou své restaurace otevřít v 6:00.

U stolu v restauracích budou moci sedět nejvýš čtyři lidé. Usadí se tak, aby se dodržely odstupy dva metry. Platí to i pro zahrádky. Místa se před usazením hostů budou dezinfikovat.

Roušky nemusí mít děti do dvou let, žáčci v mateřských školách a dětských skupinách, studenti na přijímacích či jiných zkouškách a jejich zkoušející, absolventi a akademici při promocích, herci či muzikanti při vystoupení, televizní moderátoři, pracovníci v provozech s vysokou teplotou, plavčíci, snoubenci na svatbě či zastupitelé na zasedáních. V kancelářích je možné být bez roušky při zachování dvoumetrových odstupů. Zaměstnavatelé by měli zajistit, aby se případné směny nepotkávaly a aby pracovníci dodržovali odstupy.

V Moravskoslezském kraji přibylo od posledních čtvrteční aktualizace dat 56 případů nákazy koronavirem. Nejvíce znovu na Karvinsku, kde se od počátku pandemie nakazilo už téměř 2100 lidí. Podle údajů Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT) se v regionu od počátku pandemie nakazilo 3891 lidí.

Situace na Kutnohorsku se uklidňuje

Na Kutnohorsku už nebude nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech a zrušena jsou i další mimořádná opatření vyhlášená kvůli zvýšenému výskytu koronaviru. Nošení roušek je nadále povinné ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb. V platnosti zůstává také zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory, řekli ČTK po dnešním jednání krizového štábu města starosta Josef Viktora (ANO) a mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.

Mimořádná opatření byla vyhlášena před týdnem kvůli ohnisku covidu-19 v Církvici. Protože je nárůst počtu nakažených minimální, hygienici navrhli jejich zmírnění. Nový režim začne platit od okamžiku zveřejnění na úřední desce, což by mělo být dnes. Další ohnisko ve středních Čechách je v Čečelicích na Mělnicku, tam se dnes počet nakažených zvýšil o čtyři na 14.

V Církvici se koronavirus objevil počátkem měsíce v pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn. Ve čtvrtek přibyli v souvislosti s církvickým ohniskem dva pozitivně testovaní, celkem jich bylo 53. Podle hygieniků je už další nárůst minimální.

"Přistoupili jsme k maximálnímu možnému rozvolnění. Byla zrušena veškerá opatření týkající se nošení roušek po úřadech a v obchodech. Jediné omezení, které zůstalo, je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních a zařízeních. Na doporučení lékařů zůstává povinnost roušek v ambulancích. Jinak se vracíme k běžnému režimu," uvedl Viktora. Šalamunová dodala, že se ruší také veškerá omezení počtu účastníků hromadných akcí.

V Čečelicích se objevilo deset nakažených na ubytovně. Podle informací ČTK jde o brigádní dělníky, kteří pracovali v místní zemědělské firmě. Hygienici dnes v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali další čtyři případy. Podle Šalamunové dál zajišťují kontakty nakažených. Většina z 29 lidí, kteří jsou v karanténě, měla podle mluvčí negativní testy.

Zprávy koronaviru v Církvici měly nepříznivý dopad na turistický ruch v Kutné Hoře, která patří k oblíbeným cílům a jejíž historické jádro je na seznamu světového dědictví UNESCO. Provozovatelé hotelů a správci památek si stěžovali na výrazný úbytek výletníků. Zástupci města dnes o tom jednali s podnikateli, kteří uvedli, že na ně omezení tvrdě dopadlo. Viktora věří, že se situace zlepší. Podle něj není důvod, aby se turisté Kutné Hoře vyhýbali.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Moravskoslezský kraj Adam Vojtěch (ANO) ministerstvo zdravotnictví Středočeský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Finsko: Moskva je nyní nepřítel č. 1 a proto roste vysoký plot na hranici

Finští pohraničníci vybaveni i běžkami monitorují východní hranici země, která představuje nejnovější a nejdelší hranici NATO s hlavním protivníkem Aliance, s Ruskem.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy