V Moravskoslezském kraji od pátku přibylo 95 nakažených covidem

V Moravskoslezském kraji přibylo od poslední páteční aktualizace dat 95 případů nákazy koronavirem. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Celkem se podle těchto dat v regionu od počátku pandemie nakazilo 3986 lidí, v pátek statistika udávala 3891 osob.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jednoznačně dominují okresy Karviná, Frýdek-Místek a zčásti Ostrava. Ostatní okresy mají spíše sporadické nárůsty v počtu jednotek," uvedl Vondrák.

Hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V kraji se tak znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Okamžitá platnost i rozsah opatření vyvolaly kritiku. Kvůli novým opatřením musel v Ostravě skončit například NeFestival, který měl nahradit dříve zrušený festival Colours of Ostrava.

Ředitelka festivalu Zlata Holušová ČTK řekla, že o dalším postupu se radí s právníky. Ztrátu způsobenou zrušením akce odhaduje na dva až tři miliony korun. Přesné vyčíslení zatím nemá. "Záleží to na mnoha věcech, například jak se k tomu postaví naši dodavatelé a podobně," řekla Holušová. Zda bude žádat kompenzaci škod, zatím není zcela jasné. "Budeme žádat, pokud mi právníci doporučí, že na to mám právo," uvedla Holušová.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k sobotě v regionu 3630 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření. "V rámci celkové epidemiologické situace na území Moravskoslezského kraje nadále evidujeme řadu menších lokálních ohnisek onemocnění a jednotlivé samostatné případy onemocnění bez souvislosti se známými ohnisky nákazy," uvedli hygienici.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 3998 nemocných od počátku pandemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama