V Moravskoslezském kraji přibylo 51 nakažených koronavirem

V Moravskoslezském kraji bylo k dnešnímu dni kumulativně potvrzeno 3017 případů nákazy koronavirem, o 51 víc než ve středu ráno. Z náhodného vzorku 50 horníků testovaných na dole ČSA jsou všichni negativní. Na facebooku to dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Vychází z údajů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT).

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Data z tohoto systému evidují nakažené podle trvalého bydliště, v praxi se tedy například nemocný Ostravan žijící v Praze objeví ve statistice Moravskoslezského kraje, která tím může být do jisté míry zkreslená. Data krajských hygieniků jsou tak nižší, než uvádí tyto údaje. Kraj ale informoval, že bude využívat tento celostátní zdroj, protože hygienici nestíhají zpracovávat včas všechny informace.

"Dnešní aktualizace konečně ukazuje mírné zpomalení nárůstu počtu nakažených, který je koncentrován pouze na okres Karviná. Trochu narostl počet hospitalizovaných. Nepochybně alespoň trochu optimistická zpráva přichází z Dolu ČSA, kde z náhodného vzorku 50 horníků byli všichni negativní. Je však třeba, pokud ne plošně, tak minimálně z pohledu statistického vzorku, pokračovat s testováním," uvedl Vondrák na facebooku.

Největší denní přírůstek znovu připadá na Karvinsko, kde se nákaza koronavirem rozšířila mezi horníky těžební společnosti OKD, hromadná nákaza se objevila na Dole Darkov a dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih. Vzorky se odebíraly také 50 zaměstnancům Dolu ČSA s tím, že kdyby byl počet nakažených ve vzorku statisticky významný, testovalo by se plošně i tam.

Na Karvinsku od středečního rána přibylo 38 nakažených, celkově je tam tak od počátku pandemie 1566 nemocných. Čtyři nové případy jsou na Frýdecko-Místecku, kde je 454 pozitivně testovaných. V obou okresech kvůli zhoršené epidemiologické situaci platí mimořádná opatření.

Nárůst o osm případů na celkových 638 hlásí Ostravsko, a jeden pozitivní přibyl na Novojičínsku, kde je od počátku pandemie 115 lidí. Bez nárůstu je Opavsko a Bruntálsko s 214, respektive 30 nakaženými.

Ze statistiky vyplývá, že v regionu je aktuálně 1820 nemocných - z toho na Karvinsku 1417, 1128 lidí se z covidu-19 vyléčilo a 69 osob s covidem-19 zemřelo. V karanténě je aktuálně 1268 lidí, z toho 797 z Karvinska. Hospitalizováno je kvůli koronaviru 31 lidí, mezi nimi 23 z Karvinska.

Podle hygieniků stále platí, že většina nakažených nemá žádné nebo velmi mírné klinické příznaky onemocnění. S kontaktováním nemocných pomáhají hygienikům i jiné krajské hygienické stanice. Petr Kopřivík z krajské hygienické stanice dnes ČTK řekl, že hygienici stále zpracovávají vzorky z plošného testování na dolech ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde bylo testováno okolo 3500 osob. Mezi nimi je několik stovek pozitivně testovaných, přesnější údaje o počtech nakažených horníků a jejich kontaktů chtějí hygienici zveřejnit, jakmile všechny vzorky zpracují.

Krajští hygienici kontrolují i dodržování mimořádných opatření v restauracích a podobných zařízeních, u zaměstnavatelů a na zotavovacích akcích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Nadějná vakcína proti koronaviru: Novavax chce její klíčovou složku…

14.08.2020 14:26 Výroba klíčové složky vakcíny proti covidu-19 americké společnosti Novavax, která zakončila první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama