V Moravskoslezském kraji přibylo 62 nakažených, hejtmana překvapují oscilace

V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 62 lidí s prokázanou nákazou covidem-19. Kromě Bruntálska jsou nově nakažení ve všech okresech. Nárůst byl nejvyšší od 5. srpna, oproti čtvrtku bylo potvrzených případů o 37 více. Od počátku pandemie v kraji bylo pozitivně testováno 5259 lidí.

Ivo Vondrák
doporučujeme

Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Není to pro náš kraj nic výjimečného, ale nárůst je nyní, kromě Bruntálska, ve všech okresech. Také se testovalo více než jindy. Zdali se jedná o náhodný výkyv, se ukáže v příštím týdnu. Pro mne jsou ale tyto oscilace překvapivé," uvedl Vondrák.

Ze zveřejněných dat vyplývá, že nejvíce nakažených přibylo v evidenci na Frýdecko-Místecku a Ostravsku, a to po 17. Na Karvinsku a Opavsku přibylo po 11 případech a na Novojičínsku šest nakažených.

Podle údajů chytré karantény je v kraji aktuálně 620 nakažených, z nich je 28 hospitalizováno, 4550 lidí se infekce zbavilo a 89 jich s covidem-19 zemřelo. Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší kvůli odlišnému způsobu zpracování údajů. Statistika ministerstva zdravotnictví například v kraji k dnešku udává 5271 nakažených od počátku pandemie, Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě eviduje k pátečnímu ránu 4865 nakažených.

KHS zaznamenala tento týden v kraji dvě ohniska nákazy, obě na Opavsku. V jednom případě šlo o svatbu a ve druhém o rodinnou oslavu.

Na Frýdecko-Místecku stále platí přísnější opatření, která vyhlásili hygienici. Lidé tam musí povinně nosit roušky v budovách mimo své bydliště a ve vozidlech hromadné dopravy i v autech, pokud v nich nejede rodina či jen jeden člověk. Jinde v kraji jsou roušky povinné jen ve zdravotnických zařízeních.

V Královéhradeckém kraji od pátku do dnešního odpoledne přibylo 13 případů onemocnění covid-19 na celkových 463. Jeden nakažený zemřel a v kraji tak s nemocí covid dosud zemřelo pět lidí. Počet aktivních případů nemoci v kraji od pátku vzrostl o čtyři na 124. Počet uzdravených stoupl o osm na 334. Vyplynulo to z dnes zveřejněných dat Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Nejvíce nemocných bylo dnes odpoledne v okrese Hradec Králové, a to 52. Na Rychnovsku a Náchodsku bylo nemocných shodně po 27. V okrese Jičín bylo 12 nemocných a na Trutnovsku šest.

Podle ministerstva zdravotnictví, které při evidenci případů používá jinou metodiku než krajští hygienici, bylo od začátku pandemie v Královéhradeckém kraji do dnešních 18:00 zjištěno 494 potvrzených případů covidu-19. Proti údaji z půlnoci ze čtvrtka na pátek to bylo o 16 případů více.

V kraji bylo podle ministerstva dosud zjištěno 89,55 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom byl v ČR už jen Jihočeský kraj, kde měli k dnešku 85,55 případu na 100.000 obyvatel, uvedlo dnes na webu ministerstvo zdravotnictví.

V Královéhradeckém kraji se v poslední době potvrdila nákaza koronavirem v několika firmách a institucích včetně dvou domovů důchodců. Dosud se ale neprokázalo tzv. komunitní šíření nákazy, pokaždé šlo o jednotlivce, kontakty se podařilo vytrasovat.

Podle tzv. semaforu aktualizovaného jednou týdně k pondělku, tedy mapy okresů hodnocených podle epidemiologické situace, bylo všech pět okresů Královéhradeckého kraje v bílé kategorii, tedy bez rizika.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku výrazně vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19

30.09.2020 19:36 V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší…

V Praze přibylo 587 nakažených, je to podstatně víc než o den dříve

30.09.2020 18:48 V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V…

Od pondělí budou zakázány akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20. Sportovní…

30.09.2020 17:22 Aktualizováno Od pondělí 5. října budou na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí…

Vyhlašování restrikcí je chaotické. Babiš vytkl Prymulovi komunikaci

30.09.2020 15:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama