V neděli přibylo 197 nakažených, nejméně od srpna

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den nejméně od 23. srpna. Je to také zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů <a href="https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19?utm_source=general&amp;utm_medium=widget&amp;utm_campaign=covid-19" target="_blank" rel="noopener">na webu</a> ministerstva zdravotnictví.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Zdravotníci v neděli rozdali 29.660 dávek očkování proti nemoci covid-19, za neděli nejvíce od počátku vakcinace na konci loňska. Dávek dosud aplikovali víc než 4,658 milionu, u většiny používaných vakcín jsou k dokončenému očkování potřeba dvě. Plně naočkováno je 1,213 milionu lidí. O vakcínu proti covidu-19 se ode dneška mohou přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku 35 až 39 let.

Z regionů je na tom podle incidenčního čísla nejhůře Zlínský kraj s 69 nakaženými na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, naopak nejlépe Karlovarský kraj s 15 případy. Incidenční číslo využívá vláda jako podklad ke zmírňování protiepidemických opatření podle naplánovaných balíčků.

Celorepublikové reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, se čtvrtý den drží na hodnotě 0,7. Pokud je menší než jedna, což platí od poloviny dubna, epidemie zpomaluje. Od počátku loňského března, kdy se v ČR objevily první případy koronaviru, se nákaza prokázala u 1,658 milionu lidí. S covidem-19 zemřelo 30.028 lidí, v posledních dvou dnech bylo obětí méně než deset za den, což se stalo poprvé od loňského září.

Dál také klesají počty pacientů s koronavirem v nemocnicích. Hospitalizovaných s covidem-19 k neděli ubylo na 820, ve vážném stavu jich bylo 152. Obě čísla jsou o víc než třetinu menší než před týdnem a nejnižší od konce loňského září.

Vláda s ustupováním epidemie postupně ruší omezení zavedená proti šíření nákazy. Ode dneška se naplno obnovila prezenční výuka na středních a vysokých školách a plně opět fungují také základní školy, na kterých se dosud žáci na druhém stupni v polovině krajů střídali po týdnu ve škole a doma. Po více než pěti měsících dnes pro rekreační účely znovu otevřely hotely, penziony a další ubytovací zařízení.

Vnitřní prostory mohou ode dneška znovu pro diváky otevřít také divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy, zoologické a botanické zahrady. Ve vnitřních sportovištích může cvičit najednou 30 lidí místo dosavadních deseti. Všechna uvolnění doprovázejí další podmínky týkající se kapacity prostorů, zakrývání nosu a úst nebo testů na koronavirus, případně očkování.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za pondělí přibylo téměř 200 nakažených koronavirem

15.06.2021 09:36 V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než…

Změny v opatřeních: Karanténa pro očkované první dávkou, rozvolní se…

14.06.2021 22:01 Aktualizováno Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

14.06.2021 21:58 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vláda zrušila povinné roušky při výuce ve všech krajích

14.06.2021 17:50 Aktualizováno Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama