V nemocnici Karviná onemocnělo koronavirem sedm sester, dělají se jen akutní operace

Sedm zdravotních sester z chirurgického oddělení krajské Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj má pozitivní test na koronavirus. Zřejmě se nakazily od pacientky. Dvě chirurgické stanice jsou proto sestěhovány do jedné. Chirurgové aktuálně dělají pouze akutní operace. Plánované zákroky jsou zastaveny. Novináře o tom dnes informovala Miroslava Chlebounová z krajského úřadu.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Vedení nemocnice ve spolupráci s hygieniky podniklo potřebné kroky, aby se nákaza nešířila dál. Pozitivně testované zdravotní sestry a všichni, kdo s nimi byli v kontaktu, jsou z nařízení hygieniků v karanténě. Další opatření vyplynou z vývoje situace," uvedla Chlebounová.

Jde o zdravotní sestry z oddělení Chirurgie 2. Všichni pacienti chirurgie budou otestováni na koronavirus. Laboratorní PCR testy podstoupí také všichni zaměstnanci chirurgie včetně dalších lidí, kteří byli v kontaktu s pozitivně testovanými zdravotními sestrami. Zároveň bude v místě provedena plošná dezinfekce.

"Zdravotní sestry se s největší pravděpodobností nakazily od pacientky, která byla od ledna hospitalizována na sociálním lůžku v orlovské nemocnici. Kvůli zhoršení zdravotního stavu byla bez příznaků koronavirové nákazy začátkem června převezena na chirurgii do Karviné a poté do Léčebny dlouhodobě nemocných," uvedla Chlebounová.

Právě díky přesunu na LDN se na onemocnění ženy přišlo. Všichni nově příchozí pacienti totiž před přijetím musí podstoupit test na koronavirus. Pacientka tedy absolvovala PCR test. "Přestože neměla žádné příznaky onemocnění covid-19, testy vyšly pozitivní. Pacientka je nyní hospitalizovaná na infekčním oddělení havířovské nemocnice," uvedla Chlebounová.

Mluvčí nemocnice Věra Murínová dnes ČTK řekla, že v pondělí bylo otestováno 43 zaměstnanců, z nichž sedm zdravotních sester mělo pozitivní test. Do karantény tak muselo celkem 28 pracovníků zdravotnického zařízení včetně nemocných sester, které ale mají bezpříznakový průběh nemoci. Dnes bylo testováno dalších 49 lidí a na výsledky těchto testů zdravotnické zařízení čeká.

S nákazou koronavirem se v minulosti musela v regionu potýkat i další zdravotnická zařízení. Problémy měla například Městská nemocnice Ostrava, ale nakažení zdravotníci byli i ve Slezské nemocnici v Opavě, Fakultní nemocnici Ostrava nebo v nemocnici ve Frýdku-Místku.

Karvinsko má aktuálně nejvyšší počet nakažených v regionu. Důvodem je ohnisko koronaviru v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné. Od počátku pandemie onemocnělo covidem-19 už 1675 lidí, 543 nemocných připadá právě na Karvinsko.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Česku: Počet nových případů se čtvrtý den drží nad stovkou

11.07.2020 08:54 Počet nových případů kororonaviru v Česku čtvrtý den po sobě stoupl o víc než stovku. Za pátek jich…

Češi budou po návratu z Černé Hory a Srbska potřebovat test, jinak do…

10.07.2020 21:58 Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy…

Nakažený horník nevědomky roznášel infekci. Dozvěděl se o ní až v práci

10.07.2020 16:00 Situace v současném lokálním ohnisku nákazy novým typem koronaviru na Karvinsku se i nadále…

Koronavirus: Česko mění pravidla testování

10.07.2020 15:46 Lidem na konci nařízené karantény a pacientům bez příznaků po dvoutýdenní izolaci se už nebudou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy