V nouzovém stavu klesl počet testů na HIV

Kvůli koronavirové nákaze a nouzovému stavu ubylo v Česku v březnu a dubnu testování na AIDS. Zatímco loni za tyto dva měsíce lékaři provedli celkem 233.000 testů a odhalili 40 případů nákazy virem HIV, letos bylo vyšetření 194.000 a nových pacientů 23. Vyplývá to ze statistik Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.

virus HIV
doporučujeme

"Nouzový stav způsobený onemocněním covid-19 se odrazil na celkovém počtu provedených vyšetření na HIV infekci v ČR," uvedl výkonný ředitel organizace Red Ribbon Miroslav Hlavatý. Spolek se zaměřuje na prevenci.

Od počátku sledování od října 1985 do konce dubna experti evidovali 3655 lidí s infekcí HIV. U celkem 684 nakažených se nemoc rozvinula. Zemřelo 315 pacientů. V letošním roce přibylo 65 nakažených, u osmi choroba AIDS propukla a čtyři lidé zemřeli.

V Česku se provádějí testy dárcům krve, těhotným ženám, při preventivních vyšetřeních, lidem s příznaky, kvůli získání mezinárodního potvrzení o bezinfekčnosti či na vlastní žádost. Letos za první čtyři měsíce jich zdravotníci udělali 452.400. Přibylo 65 nových pacientů. Loni za stejnou dobu bylo vyšetření 479.600, odhalených případů pak 78. Letos v dubnu národní laboratoř zaznamenala 11 nakažených - devět mužů a dvě ženy. Loni v dubnu bylo případů 17. Minulý rok v březnu test potvrdil infekci u 23 osob, letos u 12.

V roce 1985 odborníci zaznamenali první tři případy nákazy virem HIV. Pacientů každoročně přibývalo. Přes stovku se roční počet nově nakažených přehoupl v roce 2007, kdy dosáhl 121. Počet dál rostl a zatím nejvyšší byl v roce 2016, kdy lékaři evidovali 286 nových pacientů. Loni jich bylo 222.

Česko patří dlouhodobě k zemím s nižším výskytem nákazy. Zástupci neziskových organizací i lékaři ale poukazují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit. Často spoléhají i na moderní léčbu, díky níž pacienti mohou žít výrazně déle. Experti zdůrazňují, že i když současná terapie má už méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc nevyléčí.

Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale tento typ bílých krvinek znovu ubývá, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

Témata: hiv | aids | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula má ochranku. Na ministerstvo zdravotnictví přišel dopis s neznámou…

26.10.2020 13:24 Aktualizováno Na ministerstvo zdravotnictví dnes ráno přišel dopis obsahující neznámou látku. Na twitteru to…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

V boji proti covidu je chaos. Nezlehčujte pandemii, apeluje Masarykova…

26.10.2020 12:23 Jak rostou počty nemocných s koronavirem, lze na mnoha úrovních sledovat chaos a zásadní…

Nová výzva lékařů: Přestaňte kouřit, uvolníte lůžko v nemocnicích

26.10.2020 12:06 Nemocnicím a zdravotníkům přetíženým kvůli vrcholící epidemii koronaviru by mohli pomoct kuřáci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama