V obchodních centrech budou všichni zaměstnanci povinně nosit respirátory

V obchodních centrech (OC) budou všichni zaměstnanci, včetně pracovníků servisních služeb, jako je ostraha nebo úklid, povinně nosit respirátory třídy FFP2. Zákazníkům bude používání respirátorů doporučováno, některá centra se chystají respirátory návštěvníkům rozdávat zdarma. ČTK to dnes po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) řekl předseda výkonného výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Jsme rádi, že jsme se s panem ministrem dohodli na pravidlech, která umožňují znovuotevření. Potřebujeme dát jistotu obchodníkům i zákazníkům a chceme přijít s režimem, který bude dlouhodoběji udržitelný," uvedl Kubíček.

Z dohody vyplynula povinnost respirátorů pro všechny pracovníky OC. Asociace zároveň doporučila prostřednictvím svých členů instalaci kiosků s prodejem respirátorů FFP2. Kubíček očekává, že většina OC na tento krok přistoupí.

Kubíček pokládá nákupní centra za součást řešení, nikoliv za problém. "Věříme, že pokud půjdeme sami příkladem a zároveň nabídneme zákazníkům snadnou dostupnost respirátorů i antigenních testů v lokalitách OC, můžeme posílit osvětu a podpořit morálku velké skupiny spoluobčanů, kteří jsou pravidelnými zákazníky našich center," dodal.

Havlíček chce, aby se obchody znovu otevřely 22. února. Rada vlády pro zdravotní rizika podle něj návrh dnes ráno přijala. Vláda by o obnovení provozu měla rozhodnout v nejbližších dnech na mimořádném jednání.

V obchodech budou platit přísná hygienická a bezpečnostní pravidla. Personál bude muset nosit respirátory FFP2, pro zákazníky povinné nebudou. Dál by měl platit limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, udržování dvoumetrových odstupů. Provozovatelé obchodů budou podle Havlíčka zodpovědní za specifický režim front.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný by si ivermektin nevzal. Látku podle něj není možné používat plošně

07.03.2021 15:50 Aktualizováno Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat…

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Blatný naznačil, že by mohl rezignovat kvůli poradní skupině

07.03.2021 14:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví,…

Blatný nevidí důvod k tomu, aby si lidé vakcíny proti koronaviru vybírali

07.03.2021 14:21 Lidé v ČR by ani do budoucna neměli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) možnost…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama