V OKD se znovu plošně testuje na koronavirus

Armádní odběrové týmy dnes začaly v OKD znovu odebírat horníkům a zaměstnancům těžební společnosti vzorky pro testy na koronavirus. Další plošné testování potrvá až do středy. Na testy nejprve přicházejí zaměstnanci Dolu ČSM, kteří v prvním kole testů měli negativní výsledek nebo se z různých důvodů nedostavili k testování. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

OKD, Důl Paskov
doporučujeme

"My jsme spustili další plošné testování na lokalitě ČSM-Sever a ČSM-Jih. S odběry nám pomáhá pět armádních týmů. Během dnešního dne bychom chtěli otestovat stovky zaměstnanců," uvedla mluvčí. Podle ní je nutné počítat s tím, že skupina zaměstnanců v těchto dnech čerpá letní dovolenou, a k testům se tak nedostane. Zároveň testy platí i pro přeshraniční pracovníky, z nichž část v období odstávky těžby pro OKD nepracuje. Testování ale hygienici nařídili a podle mluvčí by se tak tito lidé k němu měli dostavit.

Krajští hygienici už v týdnu uvedli, že odebírané osoby budou na místě informovat o dalším postupu. Chtěli tak předejít problémům, které se vyskytly při minulých plošných odběrech. Zaměstnance vyzvali, aby po příchodu na odběrové stanoviště správně uvedli osobní data včetně mobilního telefonu. Případný pozitivní výsledek jim bude zaslán SMS zprávou. V tomto případě je nutné dodržovat domácí izolaci, která platí i pro všechny členy domácnosti, a vyčkat na kontakt od hygieniků.

Poslední den testování budou k odběrům přicházet pracovníci Dolu ČSA. Testovat tam budou pouze zaměstnance, kteří zabezpečují nezbytný bezpečnostní provoz dolu poté, co OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu ve všech svých dolech. Mělo by jít zhruba o 200 lidí. Hygienici už dříve uvedli, že celkově předpokládají, že bude otestováno asi 3000 lidí.

V Dole ČSM Sever na Karvinsku evidují hygienici k sobotě 762 pozitivních osob, což je proti pátku nárůst o sedm, v Dole ČSM-Jih je 353 pozitivních lidí, o pět více než v pátek.

Hygienici v pátek rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila právě jen na Karvinsku, kde je největší ohnisko nákazy v regionu, a také v okrese Frýdek-Místek. V kraji se tak znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Okamžitá platnost i rozsah opatření vyvolaly kritiku. Na sociálních sítích se už objevila výzva k protestu proti těmto nařízením. Uskutečnit se má v pondělí od 17:00 na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog…

Covid v Praze: Přírůstek nakažených zpomalil, fungují nové informační linky

09.08.2020 19:25 Aktualizováno V Praze přibylo za posledních 24 hodin 47 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než…

Počet aktuálních případů koronaviru v Česku je rekordní, přesáhl 5000

09.08.2020 18:12 Aktualizováno V Česku přibylo v sobotu 175 potvrzených případů koronaviru, denní nárůst je nejnižší v tomto týdnu…

Covid-19 se rozšířil v nemocnici následné péče Horažďovice, již 40…

09.08.2020 17:55 V krajem zřizované nemocnici následné péče v Horažďovicích na Klatovsku je už 40 lidí nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama