V práci se nakazí záchranáři, ale i doručovatelé, ukazují statistiky

V práci často chytili nemoc covid-19 záchranáři, učitelé a sociální pracovníci, ale například i doručovatelé. Velký podíl nakažených je také v administrativě. Největší absolutní počet nakažených je v průmyslové výrobě, ale podíl nakažených ve výrobě na celkovém počtu pracovníků je výrazně nižší než ve výše zmíněných oborech. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ke konci ledna. Upozornil na ně dnes na twitteru sociolog Daniel Prokop.

Záchranná služba, ilustrační foto
doporučujeme

Největší podíly nakažených, mimo pracovníků zdravotnických zařízení, jsou podle dat ÚZIS mezi hasiči a záchranáři, policisty, pracovníky ve školství, vojáky a sociálními pracovníky. U hasičů a záchranářů připadá za dobu epidemie v Česku na každých 1000 pracovníků asi 260 pozitivně testovaných, u školských pracovníků přes 178 a u sociálních pracovníků zhruba 146. V těchto oborech je také vysoká pravděpodobnost, že se pozitivně testovaní nakazili v práci, a to přibližně 75 až 80 procent.

Vysoký podíl nakažených je také například mezi skladníky a pracovníky v expedici a logistice. Na každých 1000 lidí v tomto oboru připadá asi 127 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Pravděpodobnost, že se nakazili v práci, činí u těchto profesí zhruba 66 procent. Mezi obory s nejvyšším podílem nakažených patří rovněž administrativa s více než 96 pozitivně testovanými na 1000 pracovníků. U úředníků je pravděpodobnost nákazy na pracovišti podle ÚZIS 60 procent.

Největší absolutní počet nakažených byl zaznamenán v průmyslové výrobě, a to přes 60.000 lidí. V přepočtu na každých 1000 pracovníků v průmyslu je pozitivních případů 59. Pravděpodobnost, že se pozitivně testovaní dělníci nakazili v práci, činí asi 68 procent.

Sociolog Prokop ke statistikám uvedl, že je nutná regulace v průmyslové výrobě i skladech a také větší podpora práce z domova. Třeba podíly nakažených v administrativě jsou podle něj zbytečně vysoké.

Jedny z nejnižších podílů nakažených kromě oborů, ve kterých byl provoz omezen opatřeními proti šíření koronaviru, mají zemědělství a stavebnictví se zhruba dvěma desítkami případů na 1000 pracovníků. Nejméně nakažených je mezi veterináři, a to 10,6 v přepočtu na 1000 lidí v oboru.

Kvůli covidu-19, který se v Česku začal šířit loni na jaře, byl provoz v řadě oborů z nařízení státu v uplynulém roce značně omezen. Aktuálně jsou téměř úplně uzavřeny školy s výjimkou mateřských škol, speciálních škol a prvních a druhých ročníků základní škol. Uzavřeny jsou i restaurace, sportovní a kulturní zařízení, provozovny služeb nebo velká část obchodů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krematorium v Karlových Varech kolabuje. Mrtvé ukládá do chladicí jednotky

26.02.2021 16:58 Karlovarští hasiči přistavili ke krematoriu v Karlových Varech mobilní chladicí jednotku. Zařízení…

Centrum Brna rozdá každému obyvateli 10 roušek, Znojmo 5 respirátorů

26.02.2021 16:45 Obyvatelé městské části Brno-střed si mohou na úřadě zdarma vyzvednout deset chirurgických roušek.…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 16:34 Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama