V Praze budou roušky opět povinné v obchodech i ve školách

V Praze bude opět zavedena povinnost nosit roušky v obchodech, nákupních centrech a také ve společných prostorech ve školách. Znovu bude také omezena provozní doba nočních barů.

Lidé v rouškách, ilustrační foto

V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do šesti ráno uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na páteční tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová uvedla, že opatření reagují na srpnové výskyty onemocnění vyplývající z návštěv barů a nočních klubů. "Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," uvedla. Praha zůstává v tzv. semaforu okresů v oranžové barvě. "Nedošlo bohužel ke zlepšení situace," dodala.

Od 14. září budou školáci v hlavním městě muset nosit roušky ve společných prostorech škol. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová dnes novinářům řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, 68 nemocných je mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let.

Jágrová dnes řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. "Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel," uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tento týden přitom prohlásila, že zpřísnění opatření spíše neočekává. "Osobně si myslím, že ke změně není důvod, žádné ukazatele nehovoří proto, že by bylo nutné nějaká další opatření zavést. Ale moudřejší budeme po páteční schůzce," nechala se slyšet.

Nošení roušek je v Praze od úterý 1. září povinné ve všech prostředcích hromadné dopravy. Část škol v hlavním městě povinnost zavedla již při zahájení školního roku.

Svaz: Zásadní je, že obchody zůstávají otevřené

"Na nošení roušek si lidé už na jaře zvykli. Na tržby by tak obnovení tohoto opatření nemělo mít zásadní vliv. Důležité je, že obchody mohou zůstat nadále otevřené," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

V Praze bude od středy 9. září vstup do obchodů a nákupních center možný jen se zakrytými ústy a nosem. "Je to smysluplný kompromis. Doufejme, že zpřísnění opatření zafunguje a nebudou třeba další restrikce," uvedl Prouza.

Pro další období bude podle Prouzy ale klíčové, aby vláda u opatření zvládala lépe komunikaci. Na jaře, kdy k veřejnosti pravidelně promlouval premiér Andrej Babiš (ANO) či vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), se to podle Prouzy dařilo lépe, než nyní. Nejistotu prohlubuje nepředvídatelnost vládních kroků.

Mluvit je podle Prouzy třeba nejen o epidemiologické situaci a případných omezeních, ale také o ekonomických záležitostech. Podnikatelé by měli slyšet, že je stát nenechá kvůli pandemii "padnout". Právě nyní je podle Prouzy vhodný čas na opravu programů COVID, které nefungují, což dokazuje čerpání, které je nedostatečné, uvedl.

Vláda by podle Prouzy měla dále výrazně zlepšit komunikaci s dalšími zeměmi. Pohled na Česko postavený na rostoucím počtu potvrzených případů nákazy podle něj vzbuzuje nedůvěru. Velkou ránou by bylo, kdyby do ČR přestali jezdit turisté, kteří se alespoň v nízkém počtu vrátili, dodal.

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Související:

Právě se děje