V Praze budou roušky opět povinné v obchodech i ve školách

V Praze bude opět zavedena povinnost nosit roušky v obchodech, nákupních centrech a také ve společných prostorech ve školách. Znovu bude také omezena provozní doba nočních barů.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

V Praze bude od příští středy 9. září kvůli epidemii nového typu koronaviru povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Od stejného data bude nutné od půlnoci do šesti ráno uzavírat provozovny stravovacích služeb. Opatření cílí především na noční kluby a bary, řekla na páteční tiskové konferenci ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová.

Šéfka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová uvedla, že opatření reagují na srpnové výskyty onemocnění vyplývající z návštěv barů a nočních klubů. "Tato zařízení se významně podílejí na šíření toho onemocnění," uvedla. Praha zůstává v tzv. semaforu okresů v oranžové barvě. "Nedošlo bohužel ke zlepšení situace," dodala.

Od 14. září budou školáci v hlavním městě muset nosit roušky ve společných prostorech škol. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová dnes novinářům řekla, že kumulativní nárůst nově nemocných činí 726 za posledních několik dnů, 68 nemocných je mezi dvacetiletými. Stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let.

Jágrová dnes řekla, že roušky považuje za zásadní opatření. "Je to jedno z mála opatření, která můžeme činit, která nejsou velkým zásahem do fungování obyvatel," uvedla. Hygiena podle ní k novým opatřením přistupuje kvůli tomu, aby omezila přenos nákazy a nedopustila růst nemocnosti.

V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tento týden přitom prohlásila, že zpřísnění opatření spíše neočekává. "Osobně si myslím, že ke změně není důvod, žádné ukazatele nehovoří proto, že by bylo nutné nějaká další opatření zavést. Ale moudřejší budeme po páteční schůzce," nechala se slyšet.

Nošení roušek je v Praze od úterý 1. září povinné ve všech prostředcích hromadné dopravy. Část škol v hlavním městě povinnost zavedla již při zahájení školního roku.

Svaz: Zásadní je, že obchody zůstávají otevřené

"Na nošení roušek si lidé už na jaře zvykli. Na tržby by tak obnovení tohoto opatření nemělo mít zásadní vliv. Důležité je, že obchody mohou zůstat nadále otevřené," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

V Praze bude od středy 9. září vstup do obchodů a nákupních center možný jen se zakrytými ústy a nosem. "Je to smysluplný kompromis. Doufejme, že zpřísnění opatření zafunguje a nebudou třeba další restrikce," uvedl Prouza.

Pro další období bude podle Prouzy ale klíčové, aby vláda u opatření zvládala lépe komunikaci. Na jaře, kdy k veřejnosti pravidelně promlouval premiér Andrej Babiš (ANO) či vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), se to podle Prouzy dařilo lépe, než nyní. Nejistotu prohlubuje nepředvídatelnost vládních kroků.

Mluvit je podle Prouzy třeba nejen o epidemiologické situaci a případných omezeních, ale také o ekonomických záležitostech. Podnikatelé by měli slyšet, že je stát nenechá kvůli pandemii "padnout". Právě nyní je podle Prouzy vhodný čas na opravu programů COVID, které nefungují, což dokazuje čerpání, které je nedostatečné, uvedl.

Vláda by podle Prouzy měla dále výrazně zlepšit komunikaci s dalšími zeměmi. Pohled na Česko postavený na rostoucím počtu potvrzených případů nákazy podle něj vzbuzuje nedůvěru. Velkou ránou by bylo, kdyby do ČR přestali jezdit turisté, kteří se alespoň v nízkém počtu vrátili, dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 22:03 Aktualizováno Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 21:50 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Nemocnice chtějí mít dost dávek na přeočkování, některé ruší termíny

24.01.2021 14:20 Nemocnice po celé republice se snaží mít dostatečnou zásobu vakcíny na druhé kolo očkování proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama