V Praze přibyl rekordní počet nakažených koronavirem, za den 601

Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za 24 hodin do dnešního podvečera jich přibylo 601. Nemoc covid-19 tak nyní v hlavním městě má víc než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00 na webu pražské hygienické stanice. Prahu nyní epidemie koronaviru postihuje mezi kraji nejvýrazněji.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Dosud se nakazilo 10.819 lidí z hlavního města, nemocných je nyní 5014 z nich. Vyléčilo se 5630 obyvatel Prahy, 118 zemřelo. Úmrtí s covidem-19 od středečního podvečera podle hygieniků přibylo v metropoli jedno.

Do rekordní výše rostou počty nových případů koronaviru v hlavním městě od úterka. Tehdy jich hygienici za 24 hodin hlásili 442, ve středu už 489. Předchozí rekord pražští hygienici zaznamenali minulý týden v úterý.

Od pondělí jsou v Praze podle nařízení hygieniků povinné roušky na venkovních akcích nad 100 lidí. Roušky ve vnitřních prostorách ode dneška v hlavním městě musejí mít i lidé ve společných prostorách internátů a domovů mládeže, diagnostických a výchovných ústavů, dětských domovů a dětských azylových domů. Zakrytá ústa a nos zde nemusejí mít děti do dvou let a lidé s poruchou intelektu. V hlavním městě platí také zákaz přítomnosti studentů na vysokých školách, výjimky mají třeba individuální konzultace, zkoušení nebo laboratorní a umělecká práce.

Vedení magistrátu plánuje další opatření. Město a ministerstvo zdravotnictví budou spolupracovat na přesunu hospitalizovaných pacientů bez příznaků do domácího léčení, uvedl po jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve středu uvedl, že je potřeba v hlavním městě začít plánovat kapacity lůžek. "Zatím to vypadá, že se vývoj daří - snad i novými opatřeními - brzdit. Rozhodnou další dva dny," řekl.

Vedení Prahy chce také jednat s ministerstvy zdravotnictví a školství o šíření covidu-19 v pražských školách. Zasažených koronavirem je jich podle údajů z minulého pátku zhruba 30.

Nejvyšší počet aktuálně nemocných, víc než 1300 případů, je v Praze nyní ve věkové skupině 20 až 29 let. Následují lidé mezi 30 až 39 lety, kterých je zhruba 1100. Nejvíc nemocných je aktuálně v městském obvodu Praha 10, víc než tisíc. Následuje Praha 4 s 805 případy a obvod Praha 5 se 787 nemocnými.

Na aktuální mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem, kterou v pondělí zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, je Praha jako jediná na nejhorším, červeném stupni. Značí narůstající či přetrvávající komunitní přenos, kdy není u části případů nemoci znám zdroj nákazy. Na druhém, oranžovém stupni pohotovosti je 28 okresů a zbylé regiony jsou na prvním, zeleném stupni. Žádný okres v Česku tak už nemá bílou barvu, která znamená nulové nebo zanedbatelné riziko nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 22:05 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 22:04 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Prymula hodlá aplikovat "irský plán", dalších kroků proti šíření covidu už…

21.10.2020 22:03 Aktualizováno Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení…

V Česku přibylo do středečního večera 8840 případů covidu

21.10.2020 20:33 Aktualizováno V Česku dále rekordně roste počet nakažených novým koronavirem. V úterý přibylo téměř 12.000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama