V zemích s covidem-19 se může častěji objevovat vzácná nemoc dětí

V zemích postiženým covidem-19 by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mohla být častější vzácná Kawasakiho nemoc postihující děti. Vědci, kteří ji a další podobné syndromy zkoumají, by se měli zaměřit na imunitní odpověď na virové spouštěče této nemoci, napsal SZÚ na webu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Teorii o tom, že zvýšený výskyt tohoto zánětlivého onemocnění u dětí souvisí s prodělanou infekcí koronavirem publikovali italští vědci. Zaměřit se na ni chce i Světová zdravotnická organizace (WHO).

"V zemích s vysokým výskytem onemocnění covid-19 byly v Evropě i ve Spojených státech hlášeny případy dětí hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče pro vzácný zánětlivý multisystémový syndrom dětí," uvedl na webu SZÚ. Příznaky jsou kombinací projevů podobných Kawasakiho nemoci a syndromu toxického šoku.

V zemích EU a Velké Británii bylo 230 takových případů, dvě děti zemřely. V italském Bergamu se nemoc projevila třicetinásobně více, než je běžné. Souvislost s covidem-19 sice nebyla dosud prokázána, zdá se ale podle vědců pravděpodobná. Příznakem může být dlouho trvající horečka a zánětlivé postižení srdce a cév, dýchací příznaky jsou naopak minimální. Objevit se mohou změny na rtech, takzvaný jahodový jazyk, postižení uzlin nebo vyrážka na rukou či nohou. Většina nemocných na léčbu dobře reaguje, fatální komplikace jsou vzácné.

Běžně se Kawasakiho nemoc projeví asi u pěti až 15 dětí na 100.000 obyvatel EU do pěti let za rok. V zemích severovýchodní Asie je desetkrát až třicetkrát častější. Není zatím jasné, jak přesně nemoc vzniká. Vědci odhadují, že jde imunitní reakci na běžnou infekci u geneticky predisponovaných jedinců.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus v Česku: Za sobotu přibylo 34 nakažených, málo se testovalo

31.05.2020 09:38 Za sobotu přibylo v Česku 34 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně za posledních…

Vojtěch v Jáchymově: Lázním pomůžou vyšší platby od pojišťoven a otevření…

30.05.2020 14:56 Aktualizováno Českému lázeňství, které se kvůli opatřením proti šíření koronaviru, na jaře prakticky zastavilo,…

IKEM čeká velká rekonstrukce. Rozšíří se energocentrum a postaví nové…

30.05.2020 12:44 Stavbě nových pavilonů v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) za miliardu korun bude…

V pátek přibylo v Česku 56 případů koronaviru, nikdo nezemřel

30.05.2020 09:42 Během pátku přibylo v Česku dalších 56 potvrzených případů nákazy koronavirem, nikdo nezemřel.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy