Vakcína je naší jedinou zbraní. Stovky českých lékařů podepsaly výzvu k odpovědnosti

Více než dvě stovky českých lékařů podepsaly výzvu veřejnosti k odpovědnosti v době pokračující epidemie koronaviru. Upozorňují, že je třeba nadále dodržovat základní hygienická pravidla, a nepodléhat fake news točících se kolem očkování proti nemoci.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Výzvu publikovali na webu infekce.cz lékaři z Prahy, Hradce Králové a Opavy. Lékaři z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a z Nemocnice Na Bulovce v ní žádají veřejnost, aby se chovala odpovědně a dodržovala pravidlo 3R, tedy nosila roušky, myla si ruce a dodržovala rozestupy.

Výzva je také směřována odpůrcům očkování, kteří podléhají dezinformacím. "Celý svět a také Českou republiku zaplavují cílené dezinformační zprávy a fake news o očkování proti covidu-19. Informacím podléhá značná část populace, včetně některých zdravotníků. Vakcína je jedinou šancí společnosti zvládnout pandemii koronaviru," uvádí lékaři.

"Přední čeští infektologové, vakcinologové a epidemiologové tímto vyzývají zdravotnickou i laickou veřejnost k neustálému zodpovědnému chování a nepodceňování této nemoci. Společně tvrdíme, že očkování je z dlouhodobého hlediska nezbytné pro ovlivnění nepříznivého epidemiologického vývoje a pro návrat k normálnímu životu," píší dále ve výzvě.

Autoři upozorňují, že lékaři infekčních oddělení od jara denně bojují za záchranu životů stovek pacientů postižených infekcí, a spolu s vakcinology, kteří pozorují narůstající odpor k očkování, vyjadřují hluboké znepokojení nad nedostatečnými a často zavádějícími informacemi o očkování v naší zemi. "Denně vidíme těžká zdravotní postižení, úmrtí a tragédie v rodinách, v rozsahu ještě před rokem zcela nemyslitelném," píší.

Ve výzvě, kterou podepsalo přes 200 lékařů z celé republiky, přitom vysvětlují, že od dob lékaře Edwarda Jennera, který s očkováním začal před více než 220 lety, byly vývoj a výroba vakcín dokonale propracovány. Vakcíny jsou dnes mimořádně bezpečné a nelze zpochybnit, že jsou zodpovědné za záchranu miliónů lidských životů na celém světě. 

"Očkování je právem označeno za nejvýznamnější vymoženost lidstva a medicíny novověku. Na rozdíl od vývoje nových molekul a léků, které by se mohly uplatnit v léčbě infekční nemoci, se v případě vývoje vakcíny jedná o postupy a zásady přípravy dlouhodobě známé a ověřené z vývoje jiných vakcín, a je tedy možné je označit za bezpečné. Složitosti a rizika při vývoji nových protivirových léků jsou proti vakcínám tedy výrazně odlišné, i vakcína proti sezónní chřipce pro předem určené kmeny musí být vyrobena na daný rok v řádu několika měsíců a nikdo krátkost času na přípravu nerozporuje," píší lékaři.

Vyzývají proto každého zdravotnického pracovníka, aby měl profesionální přístup k očkování proti koronaviru, a aby očkování propagoval a přitom se sám nechal očkovat. Závěrem výzvy lékaři také apelují na odpovědnost lidí, kteří "bezohledně hazardují s lidským zdravím šířením často zcela nesmyslných, hloupých dezinformací a pochyb o očkování."

Na veřejnost apeluji i experti z jiných oborů

Lékaři nejsou jediní, kdo apeluje na veřejnost, aby se nechala očkovat proti koronaviru. Na prospěšnost očkování dlouhodobě upozorňují i další vědci z jiných oborů, ale i experti z řad reklamy a PR.

Asociace komunikačních agentur (AKA), Asociace public relations (APRA), Česká eventová asociace (ČEA) a přední experti na komunikaci se nedávno spojili s cílem připravit funkční kampaň na podporu očkování proti. Spolupracovat budou také s iniciativou Lékaři pomáhají Česku.

Iniciativy se účastní množství dobrovolníků z celkem 17 agentur spolu s vedením asociací AKA, APRA a ČEA. Všichni zapojení nabídli své poradenství a dlouholeté zkušenosti zcela zdarma z přesvědčení, že proočkování české populace a vybudování kolektivní imunity je klíčové pro zvládnutí pandemie a návrat společnosti k normálnímu životu.

Iniciativu podporuje i server EuroZprávy.cz, stejně jako zodpovědný přístup k epidemii a k očkování, které je tou nejsilnější zbraní, jakou proti koronaviru lidstvo v tuto chvíli má.

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Související:

Právě se děje

reklama