Vakcína od Moderny: Jak je účinná? Česko by mohlo dostat první zásilku 22. ledna

První dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, kterou dnes k registraci v EU doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), by mohly být v Česku kolem 22. ledna. Celkem má český stát objednáno 1,9 milionu dávek asi pro 954.000 lidí. Už v lednu by v Česku mohlo být 80.000 dávek pro poloviční množství lidí.

Koronavirus: Fotografie simuluje pouze ilustrativně lahvičku vakcíny proti novému koronaviru
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale dnes v diskusním pořadu Napřímo serveru TN.cz řekl, že to bude méně než plánované množství, asi kolem 20.000 dávek.

"Informace, která zatím není definitivně potvrzená, je, že v průběhu ledna do České republiky dávky dojdou, věříme, že se to stane," řekl. Dodal ale, že počty budou nižší než původně plánované, lednovou dodávku odhadl na 20.000. "Ale čísla se ještě mohou měnit," upozornil.

EMA dnes doporučila vakcínu firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19 pro podmínečnou registraci v EU. Aby mohly unijní země začít po vakcíně firem Pfizer a BioNTech používat i látku americké společnosti, musela její distribuci ještě schválit Evropská komise.

"Další dostupná očkovací látka - skvělá zpráva a skutečnost, která nás přibližuje k běžnému životu. Děkuji pracovníkům SÚKL, kteří se na jednáních EMA podíleli, díky nim víme, že do České republiky přijde prověřená a bezpečná vakcína," uvedla k tomu ředitelka tuzemského Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.

Vakcína firmy Moderna je podle SÚKL určená pro lidi od 18 let. Podává se ve dvou dávkách s odstupem 28 dnů. Nynější vakcína firem Pfizer a BioNTech, s kterou se očkuje od konce prosince, také vyžaduje pro každého člověka dvě dávky, a to s odstupem 21 dnů. Vládní strategie předpokládá, že by v prvním čtvrtletí mělo být do Česka dodáváno každý měsíc 80.000 dávek, od dubna do září pak 278.000 dávek měsíčně.

Stejně jako první schválená vakcína v EU je nutné očkovací látku firmy Moderna přepravovat při nízkých teplotách. V očkovací strategii se uvádí, že při teplotách minus 15 až minus 25 stupňů Celsia vydrží půl roku. Při skladování v běžných lednicích, tedy při teplotách mezi dvěma a osmi stupni Celsia, vydrží 30 dní. I proto vládní materiál počítá s tím, že by vakcína Moderny mohla být rozvážena i do menších zdravotnických zařízení. O očkování v ordinacích praktických lékařů se ale ještě u této vakcíny neuvažuje.

Nynější vakcína, kterou je nutné skladovat při minus 70 stupňů Celsia, se distribuuje do tří desítek očkovacích center. Tam ji vozí přímo výrobce. Vakcínu Moderny bude do očkovacích center rozvážet distributor, kterého v jednacím řízení bez uveřejnění vyberou zdravotní pojišťovny. Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Milana Řepky se nyní dokončují práce na zadávací dokumentaci a tento týden by měli být vyzváni uchazeči k podání nabídek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Naočkovaných už je 37 procent zdravotníků, většina má o vakcínu zájem

22.01.2021 15:45 Naočkovaných proti covidu-19 je v Česku nyní 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama