Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude pravděpodobně testovat vakcínu proti koronaviru.

Očkování, ilustrační foto

Centrum nyní jedná s výrobcem o provedení klinické studie, do které se zapojí stovky dobrovolníků, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Bližší informace k výrobci nemocnice podle ní zatím zveřejňovat nebude.

Světová zdravotnická organizace eviduje 169 kandidátních očkovacích látek, přičemž 26 z nich je v poslední fázi testu. "V Brně může být klinická studie ve třetí fázi, kdy se vakcína testuje na vysokém počtu dobrovolníků a nepředpokládá se výskyt velkého množství nežádoucích účinků," uvedl ředitel centra Pavel Iványi.

Třetí fáze studií obvykle obsahuje aplikaci vakcíny určitému vzorku dobrovolníků, u dalších se aplikuje placebo. Odborníci následně pozorují výskyt možných nežádoucích účinků, ať už prostřednictvím elektronických dotazníků nebo pravidelných kontrol u lékaře.

"Vakcinační studie jsou pro nás velkou výzvou, doposud jsme zde žádnou podobnou nedělali," doplnila vedoucí Oddělení klinických studií FNUSA-ICRC Lucie Tesárková.

O testování vakcíny proti onemocnění covid-19 v Brně bude jasno v nejbližších týdnech. V případě kladné odezvy centrum vypíše nábor dobrovolníků.

FDA zpřísní podmínky pro schválení vakcíny proti koronaviru

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se chystá ohlásit zpřísnění podmínek pro urychlené povolení vakcín proti koronaviru. Jak napsal list The Washington Post, nová pravidla zřejmě znemožní povolení nové očkovací látky do listopadových prezidentských voleb, jak slibuje Američanům prezident Donald Trump. Washingtonský list uvádí, že se FDA snaží obnovit ochabující důvěru Američanů k očkování.

Podle průzkumu Pew Research Center bylo v květnu ochotno nechat se očkovat 72 procent lidí, nyní je to 50 procent. Podle centra se na tom podepisuje politizace tématu.

FDA by mohl nové podmínky pro povolení vakcíny zveřejnit tento týden. Od výrobců usilujících o mimořádnou licenci, jejíž přidělení je rychlejší než ve standardních případech, bude požadovat, aby účastníci poslední fáze klinických testů byli sledování nejméně po dva měsíce po aplikaci druhé dávky vakcíny. Úřad bude také chtít zařazení několika těžkých případů covidu-19 do skupiny, která bude dostávat placebo. Už dříve FDA uvedl, že povolení dostane jenom preparát, který bude o 50 procent účinnější než placebo.

"Těžko si představit, jak by mohlo být povolení vydáno do prosince," sdělil ředitel výukového centra pro vakcíny v dětské nemocnici ve Filadelfii a člen poradního sboru FDA Paul Offit.

Firmy Moderna a Pfizer s testováním začaly 27. července a téměř měsíc trvalo, než získaly 15.000 lidí, což je polovina z plánovaného vzorku 30.000 osob. Druhou dávku měli dostat po třech až čtyřech týdnech a požadavek na dvouměsíční sledování jejich stavu znamená, že firmy nebudou mít potřebné údaje o spolehlivosti k dispozici před polovinou listopadu.

Tlaku vyvíjenému na rychlost udělení licencí se nechtějí poddat někteří odborníci. Jeden z těch, kteří dohlížejí na licenční řízení, pohrozil odchodem, pokud by byl tlačen do rozhodnutí dřív, než bude přesvědčen o bezpečnosti přípravku. Jak píše list, někteří odborníci jsou navíc přesvědčení, že FDA neměl na požadavek urychleného licenčního řízení přistoupit vůbec.

"Věci jsou teď tak vyhrocené, že je možné, že americká veřejnost vakcínu nepřijme. V amerických dějinách bylo mnoho dobrých vakcín, které byly kvůli špatnému přijetí veřejností odepsány," upozornil Perer Hotez z oddělení tropické medicíny soukromé Baylorovy lékařské akademie.

Trump několikrát opakoval, že vakcína bude k dispozici před volbami. Odporuje to tvrzení šéfa amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Roberta Redfielda. Ten řekl, že v omezeném množství by vakcína mohla být připravena v listopadu nebo prosinci a dostupná pro veřejnost pak ve druhém nebo třetím čtvrtletí příštího roku. Trump označil tento výrok za zmatený a neschválil ani Redfieldův názor na užitečnost roušek.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Z poškození mozku chlapce po operaci mandlí viní matka zdravotníky i…

21.09.2021 12:06 Mnoha chyb se podle matky chlapce, který po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama