Válek oroduje za návrat mediků do škol: Stali se rukojmími, odskáčou to pacienti

České zdravotnictví dlouhodobě poškodí, pokud se studenti středních zdravotních škol a medicíny nyní nevrátí ke studiu. Na tiskové konferenci to uvedl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, který s dalšími experty opozice usiluje o to, aby stát ukončil povinné nasazení studentů v nemocnicích v době epidemie koronaviru.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počty hospitalizovaných klesají a zdravotníci podle Válka situaci, byť s vypětím sil, zvládají. Některé nemocnice už počítají s praxí bez pomoci studentů.

"Studenti nejen lékařských fakult se stali rukojmími nouzového stavu," uvedl Válek. Už druhý semestr jsou podle něj nasazování velmi nekorektně, bez odborných důvodů, což spěje ke katastrofální situaci, kdy nebude schopen odmaturovat celý ročník, na vysokých školách pak bude hrozit, že studenti nezvládnou uzavřít semestr.

Válek chce jednat ve Sněmovně také o úpravách návrhu zákona, který v mimořádných situacích umožní medikům zastávat v nemocnicích pozici praktické sestry. Nyní mohou medici pracovat jen jako sanitáři nebo ošetřovatelé.

V prvním až třetím stupni protiepidemického systému PES podle tzv. opozičního anticovid týmu není už pomoc mediků nutná. Studentům brání v přípravě na zkoušky, což by mohlo za rok poznamenat zdravotnictví v Česku. Podle vyjádření šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) z počátku týdne by si však nyní nemocnice ještě bez studentů neporadily a na jejich uvolnění by doplatili pacienti.

Vláda uložila pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku zubního lékařství v polovině října. V nemocnicích pomáhají i studenti středoškolských zdravotnických oborů.

Apel na vládu, aby umožnila návrat studentů do škol, tento týden zveřejnil i rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Opatření v Česku se ve čtvrtek posunuly ze čtvrtého do mírnějšího třetího stupně rizika. Válek uvedl, že zdravotnictví v takové chvíli již pomoc mediků nepotřebuje.

Podle Hamáčka je prioritou uvolňovat studenty tak, aby stíhali zkoušky, což podle Hamáčka hejtmani dělají.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plošná opatření stojí podle vědců milion korun na nakaženého denně

21.01.2021 18:32 Plošná opatření stojí Česko podle vědců z iniciativy Sníh asi jeden až dva miliony korun na jednoho…

Některé kraje nám v očkování brání, lidé nám ale důvěřují. Chybí vakcína i…

21.01.2021 17:10 Praktičtí lékaři si stýskají, že ve svých ordinacích nemají k dispozici vakcinaci proti koronaviru,…

Od pátku se mění systém rezervací pro seniory

21.01.2021 17:01 Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama