Válek oroduje za návrat mediků do škol: Stali se rukojmími, odskáčou to pacienti

České zdravotnictví dlouhodobě poškodí, pokud se studenti středních zdravotních škol a medicíny nyní nevrátí ke studiu. Na tiskové konferenci to uvedl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, který s dalšími experty opozice usiluje o to, aby stát ukončil povinné nasazení studentů v nemocnicích v době epidemie koronaviru.

Ilustrační foto

Počty hospitalizovaných klesají a zdravotníci podle Válka situaci, byť s vypětím sil, zvládají. Některé nemocnice už počítají s praxí bez pomoci studentů.

"Studenti nejen lékařských fakult se stali rukojmími nouzového stavu," uvedl Válek. Už druhý semestr jsou podle něj nasazování velmi nekorektně, bez odborných důvodů, což spěje ke katastrofální situaci, kdy nebude schopen odmaturovat celý ročník, na vysokých školách pak bude hrozit, že studenti nezvládnou uzavřít semestr.

Válek chce jednat ve Sněmovně také o úpravách návrhu zákona, který v mimořádných situacích umožní medikům zastávat v nemocnicích pozici praktické sestry. Nyní mohou medici pracovat jen jako sanitáři nebo ošetřovatelé.

V prvním až třetím stupni protiepidemického systému PES podle tzv. opozičního anticovid týmu není už pomoc mediků nutná. Studentům brání v přípravě na zkoušky, což by mohlo za rok poznamenat zdravotnictví v Česku. Podle vyjádření šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) z počátku týdne by si však nyní nemocnice ještě bez studentů neporadily a na jejich uvolnění by doplatili pacienti.

Vláda uložila pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku zubního lékařství v polovině října. V nemocnicích pomáhají i studenti středoškolských zdravotnických oborů.

Apel na vládu, aby umožnila návrat studentů do škol, tento týden zveřejnil i rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Opatření v Česku se ve čtvrtek posunuly ze čtvrtého do mírnějšího třetího stupně rizika. Válek uvedl, že zdravotnictví v takové chvíli již pomoc mediků nepotřebuje.

Podle Hamáčka je prioritou uvolňovat studenty tak, aby stíhali zkoušky, což podle Hamáčka hejtmani dělají.

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 10:41 Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Související:

Právě se děje

reklama