FN Brno čelí kyberútoku. Základní provoz nemocnice funguje, řekl ředitel

Základní provoz Fakultní nemocnice Brno je i po počítačovém útoku zachovaný, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Podle něj jsou omezené některé počítačové provozy, vyšetření i akutní operace ale fungují, personál informace zapisuje na papír. Nemocnice zrušila plánované operace, část pacientů odklání do okolních nemocnic. S omezením provozu Štěrba počítá v řádu dnů.

Přidejte svůj názor 140 komentářů

nemocnice
doporučujeme

Podle Štěrby nakonec nebylo potřeba převážet akutní pacienty, jak nemocnice původně očekávala. Nové akutní pacienty odklání do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Nemocnice bude i nadále provádět testování odběrů u pacientů s podezřením na koronavirus. Neplatí tedy původní informace, že bude vzorky posílat do Ostravy. "Průchodnost a kapacita nemocnice je tou situací omezena, ale vyřešili jsme to odložením plánovaných výkonů. Jsou jich odhadem asi desítky," uvedl Štěrba.

Kybernetický útok přišel asi ve dvě hodiny ráno. "Postupně padaly jednotlivé systémy, a proto bylo potřeba vypnout všechny počítače," uvedl Štěrba. Podle něj funguje vypisování receptů rukou, psaní na psacích strojích a podobně, takže vyšetření bude trvat trochu déle.

Některé systémy fungují, uvedl Štěrba. "Fungují laboratoře, hematologie, mikrobiologie, biochemie a sofistikovanější laboratoře na nádorovou diagnostiku, fungují radiologické systémy, ale nefunguje možnost přenášet informace z těchto laboratoří do databázového systému," řekl Štěrba. "My jsme schopní pacienty vyšetřit, ale nejsme zatím schopni ukládat data. Péče o pacienty je zachovaná a pracujeme na tom, abychom byli v řádu hodin schopni ukládat ta data," řekl Štěrba.

Podle něj se při výpadku systémů připravují náhradní systémy a jiné způsoby řešení. "Zdá se, že bude možné identifikovat původce a typ viru, takže potom budeme chytřejší. My pracujeme na zajištění péče. Věřím, že budeme schopni zabezpečit potřebnou péči o dospělé, děti i porodnickou část," uvedl Štěrba.

Na odhalení problému pracuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Jeho mluvčí Radek Holý uvedl, že situaci řeší na místě specialisté z NÚKIB z týmu Vládního CERT a Národní centrály organizované zločinu.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kyberútok na nemocnici vzhledem k vyhlášenému nouzového stavu bude možné posuzovat přísněji, řekl pro Seznam Zprávy. ČTK to potvrdil mluvčí NSZ Petr Malý. Uvedl, že vzhledem k nouzovému stavu by se i v tomto případě mohlo přihlédnout k přitěžujícím okolnostem. NSZ dnes uvedlo, že vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s výskytem a šířením onemocnění COVID-19 odůvodňuje použití obecné přitěžující okolnosti trestního zákoníku. Některé trestné činy tak mohou spadat do přísnějších trestních sazeb.

Podle Štěrby se kvůli situaci nemocnici nejspíš uvolní kapacity, které bude moct použít na navýšení pro péči o pacienty s podezřením na koronavirus. Nemocnice má speciální tým, který vyjíždí k lidem s podezřením přímo domů, aby omezila jejich pohyb v nemocnici, kde by mohli ohrozit další pacienty.

V souvislosti s kybernetickým útokem zavedla Nemocnice Kyjov bezpečnostní opatření a je od rána odstřižena od emailů přicházejících zvenčí, uvedl mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Podle něj se ale pacientů opatření nedotkne a péče je poskytovaná v obvyklém rozsahu.

V Jihomoravském kraji se u čtyř lidí potvrdila nákaza koronavirem. Do středy to byly tři případy, o čtvrtém dnes ráno informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Loading...
Vstupte do diskuze (140)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro nakažené seniory budou místa ve čtyřech nemocnicích

28.03.2020 12:47 Pro seniory z domovů důchodců, u kterých se potvrdí nákaza nemocí COVID-19, vyhradí ministerstvo…

Čínské letadlo do Česka miliony rukavic

28.03.2020 12:03 Letadlo China Eastern přivezlo dnes do České republiky čtyři miliony ochranných rukavic. Stroj z…

2422 nakažených. Počet pacientů s koronavirem rekordně stoupnul

28.03.2020 09:07 Počet potvrzených případů nákazy novým koronavirem v Česku stoupl v pátek o 373, což je zatím…

Zadržují Němci ochranné pomůcky pro Česko? Velvyslanec se brání

27.03.2020 21:12 Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) podle německého velvyslance Christopha…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama