Ve vzorcích za týden je 1,4 procenta "skandinávské" mutace koronaviru

Ve vybraných vzorcích koronaviru hlášených laboratořemi Státnímu zdravotnímu ústavu (SZÚ) za poslední týden je 1,4 procenta varianty BA.2 dominující ve Skandinávii, jde o 88 případů z asi 6500. Sekvenací byla varianta potvrzena v pěti případech, informoval ústav v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie.

Kvůli dominanci varianty omikron ministerstvo zdravotnictví zrušilo povinnost vyšetřovat vzorky u lidí s příznaky znovu metodou diskriminačního PCR, která může ukázat na případnou jinou variantu. SZÚ doporučuje dál tak vyšetřovat rizikové pacienty, kteří by měli dostat antivirovou léčbu.

Varianta BA.2 dominuje v Dánsku a sousedním Švédsku, ve Velké Británii výskyt spojují s importem z Indie. Vědci se podle SZÚ původně domnívali, že jde o subvariantu omikronu příbuznou jeho linii BA.1. "Z fylogenetického hlediska se však zřejmě jedná o s omikronem zcela nepříbuznou subvariantu," uvedl ústav v prezentaci k tiskové zprávě.

O nové variantě zatím vědci nemají dostatek informací. Dánské zdravotnické úřady minulý týden oznámily, že je nejspíše 1,5krát nakažlivější než původní varianta omikronu, patrně však nezpůsobuje závažnější průběh onemocnění covid-19.

Přestože se v Dánsku tato varianta rozšířila a minulý týden tam měli rekordní počty nakažených, tamní vláda od února uvolňuje prakticky všechna protikoronavirová opatření. Země otevírá dosud zavřené noční kluby, restaurace budou moci i po 22:00 podávat alkohol a hosté nebudou muset předkládat očkovací certifikáty. Cestující nebudou muset nosit roušky v hromadné dopravě a obchody regulovat počty zákazníků.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek uvedl, že země, které teď rozvolňují, měly často dosud mnohem přísnější opatření než ČR. Dánské vládě umožňuje zmírňování zejména vysoká proočkovanost obyvatel, vakcínu proti covidu-19 si tam nechalo aplikovat přes 83 procent obyvatel a 60 procent z nich má i posilující dávku.

V tuzemsku dominuje v současné době varianta koronaviru omikron, je jí přes 90 procent. Národní referenční laboratoř (NRL) SZÚ kvůli ní doporučuje upravit způsob odběru vzorků, zdravotníci by měli vytírat nejen nos, ale i krk. "V případě infekce variantou omikron se ukazuje odběr z nosu jako nedostatečný. V případě přetrvávajících potíží doporučujeme zopakovat test, část příznakových pacientů může být pozitivní až druhý až čtvrtý den od nástupu příznaků," uvedl SZÚ.

Protože varianta omikron převládá, zrušilo ministerstvo od dnešního dne laboratořím povinnost vyšetřovat vzorky podruhé metodou diskriminačního PCR, kdy se srovnávají jejich výsledky se známými mutacemi. Umožní to využívat větší laboratorní kapacity pro nové vzorky.

"Neznamená to ovšem, že lékaři a pacienti zůstanou bez možnosti v indikovaných případech toto vyšetření provést. Na žádost ošetřujícího lékaře při rozhodování o léčbě je vyšetření k dispozici. Postup je shodný jako u dalších laboratorních odběrů a rozborů, které lékaři pro stanovování diagnóz běžně využívají," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

NRL doporučuje vyšetřit touto metodou pozitivní pacienty, kteří jsou rizikoví a měli by podstoupit antivirotickou léčbu. Pokud by se ukázalo, že nemají omikron, ale starší variantu delta, bylo by možné jim podat monoklonální protilátky. Ty jsou u omikronu neúčinné, a pacientům je proto lékaři nepodávají.

Za poslední týden dostala NRL data z 113.215 diskriminačních PCR ze stovky laboratoří. Bylo z nich vybráno 6470 vzorků, kde se varianta BA.2 ukázala v 1,4 procenta případů. Výsledkem diskriminačního PCR je podezření na výskyt varianty, definitivně ho potvrzují vybrané laboratoře včetně NRL celogenomovou sekvenací. Celkově bylo tak vyšetřeno 25.760 vzorků od začátku epidemie, za poslední měsíc 1785 a ze 74 procent v nich převažovala varianta omikron a dále subvarianty delty. V pěti případech se potvrdila varianta BA.2.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic, opět v Praze

04.07.2022 15:59 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom dnes v…

Naprostá většina pozitivních vzorků v Česku obsahuje nakažlivější…

04.07.2022 13:13 Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent…

V sobotu přibylo nejvíce případů koronaviru o víkendu od počátku května

03.07.2022 08:52 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května.…

Lidé se sklerodermií čekají na diagnózu i deset let od prvních příznaků

02.07.2022 09:32 Systémová sklerodermie, málo častá nemoc projevující se mimo jiné tuhnutím kůže, pacienty omezuje v…

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru se dostal poprvé od května…

02.07.2022 08:51 Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května…

Počty nakažených budou růst několik týdnů, neplní se JIP, zní z…

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Covid zrychlil téměř dvojnásobně, roste počet hospitalizovaných

01.07.2022 08:28 Aktualizováno Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových…

Přibylo dalších tisíc případů covidu. Reálně nakažených je podle expertů…

30.06.2022 18:27 Aktualizováno V Česku se denní počty nově odhalených případů koronaviru drží třetí den za sebou nad tisícovkou.…

Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18…

29.06.2022 10:32 Covid-19 byl v roce 2021 nejčastější příčinou úmrtí, podlehlo mu 18 procent loni zemřelých, téměř…

Lékař: Podzimní vlna covidu by se mohla objevit už v srpnu

29.06.2022 10:03 Podzimní vlna koronaviru by mohla začít už v srpnu nebo začátkem září, uvedl s ohledem na nárůst…

Související:

Právě se děje

reklama