Veterináři chtějí zvyšovat množství ochranných pomůcek

Státní veterinární správa má aktuálně na skladech ochranné pomůcky proti chorobám na tři týdny. Plánuje zásoby zvětšit, aby jich měla na dva měsíce, řekl v rozhovoru s ČTK ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Počty kontrol se za první pololetí mírně snížily, nebyly například v zavřených restauracích nebo spolu s policií a celníky tzv. na cestě, protože policisté byli potřeba jinde. Veterináři ale museli pokračovat i přes koronakrizi v práci zejména na jatkách.

S penězi navíc na pomůcky Semerád od ministerstva zemědělství nepočítá. Bude je muset ušetřit v rozpočtu SVS. Mohly by se tak najít ze zdrojů na letenky na mezinárodní konference nebo v ušetřených penězích za hotely. Prakticky všechny konference jsou nyní dělány vzdáleně přes kamery. Přesnou sumu ČTK Semerád nesdělil, řádově jde o miliony korun.

Ředitel uvažuje o větších možnostech práce z domova například pro specialisty výpočetní techniky správy nebo pro ekonomy. Pilotně tyto změny budou veterináři zkoušet po prázdninách, podle Semeráda je ale správa tolik nepotřebuje, protože ve městech sídlí prakticky všude ve vlastních budovách, neplatí tak drahé nájmy. Prázdné kanceláře v budovách správy by se po lidech, kteří by pracovali ze svých domovů, špatně pronajímaly kvůli nedostatku parkovacích míst v centrech měst. Správa potřebuje parkovací místa nejen pro sebe, ale například kvůli tomu, aby na její pracoviště mohli myslivci jezdit odevzdávat vzorky nebo si tam pro ně mohli jezdit zaměstnanci veterinárních ústavů.

Za pololetí udělali veterináři přes 21.000 kontrol v oblasti zdraví zvířat, meziročně jich bylo o 3500 méně. U welfare zvířat učinili necelých 3250 kontrol, meziročně o cca 200 méně. O necelý milion na více než 63 milionů kusů se ale zvýšil počet zvířat na jatkách.

Související

Labrador - ilustrační fotka

Ztracený pes se vrátí domů k majiteli díky aplikaci

Nová aplikace pomůže majitelům i nálezcům sdílet informace o ztracených a nalezených psech a zjednoduší tím jejich návrat domů. Aplikace by měla prozatím částečně nahradit centrální registr psů, který má vzniknout od roku 2022. Jedná se o databázi, kterou spustila na svém webu Státní veterinární správa (SVS).
Psi

Majitelům psů hrozí od nového roku pokuta v řádu desítek tisíc korun

Zhruba čtyři měsíce mají chovatelé na splnění nové povinnosti. Musí nechat svá zvířata označit mikročipem u veterinárního lékaře. Od 1. ledna 2020 vstupuje na základě novely veterinárního zákona v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. Jinak hrozí majitelům pokuta až 20 000 korun.

Více souvisejících

Zbyněk Semerád (Státní veterinární správa) státní veterinární správa Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 44 minutami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Americké jednotky v Iráku a Sýrii se staly terčem několika útoků

Americké jednotky v Iráku a Sýrii byly za méně než 24 hodin vystaveny dvěma samostatným útokům, uvedly v pondělí irácké bezpečnostní zdroje a představitelé USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy