Virolog vysvětlil, proč se na covid umírá méně. Veřejnost pochválil za opatření

Virolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran přiznal, že v Česku navzdory rostoucímu počtu infikovaných lidí umírá menší počet nakažených covidem-19, než v počátcích pandemie. Podle něj je tím, že jsou lidé ostražití a dodržují základní stanovená pravidla.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Česku se novým typem koronaviru dosud nakazilo přes 25 tisíc lidí a počet nově nakažených trhá rekordy. Beran ale poukázal na to, že z prvních deseti tisíc pozitivně testovaných zemřelo 330 lidí, z dalších deseti tisíc 67 a z následujících pěti tisíc už "pouze" 28.

Faktorů je podle něj několik, ten nejdůležitější ale je, že se velmi významně snižuje infekční dávka, tedy počet virových částic, které se dostanou do těla infikovaného člověka.

"To je dáno tím, že lidé jsou ostražití, dodržují základní pravidla," uvedl pro Českou televizi. Nošení roušek a dodržování hygienických pravidel tedy má z tohoto pohledu význam. 

Dalším důvodem ale podle něj je, že se velmi významně zkrátila inkubační doba onemocnění. "To znamená, pokud jste v kontaktu s někým, kdo je nemocný, tak on bývá většinou infekční dva tři dny předtím, než se onemocnění objeví. Inkubační doba je teď v průměru od tří do pěti dnů," dodal.

Domnívá se také, že ten, kdo onemocnění prodělá, nebo je asymptomatický, může mít velmi dlouhodobou imunitu. "To bych řekl, že je velmi dobré. Pokud virus cirkuluje v mladé populaci, tak velmi dobře vytvářejí hráz, aby se virus nedostal zpátky do seniorské populace," vysvětlil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze přibylo 162 případů nákazy covidem. V tomto týdnu je to nejméně

20.09.2020 19:28 Laboratoře v Praze za 24 hodin potvrdily 162 případů koronaviru, to je o šest méně než v sobotu a…

Počet zemřelých s koronavirem v Česku překročil 500

20.09.2020 18:49 Aktualizováno Počet lidí, kteří v České republice zemřeli s nákazou koronavirem, překročil 500. O víkendu zemřeli…

Prymula čeká až 8000 nakažených denně, má se zvážit nouzový stav. Fiala…

20.09.2020 14:17 Aktualizováno V Česku bude pravděpodobně denně přibývat 6000 až 8000 potvrzených nákaz covidem-19, řekl dnes v…

Anesteziolog varuje: Při růstu 4000 nakažených denně se bude omezovat jiná…

20.09.2020 14:04 Pokud přibude další tisícovka pacientů nakažených nemocí covid-19 vyžadujících intenzivní péči,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama