Virolog vysvětlil, proč se na covid umírá méně. Veřejnost pochválil za opatření

Virolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran přiznal, že v Česku navzdory rostoucímu počtu infikovaných lidí umírá menší počet nakažených covidem-19, než v počátcích pandemie. Podle něj je tím, že jsou lidé ostražití a dodržují základní stanovená pravidla.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Česku se novým typem koronaviru dosud nakazilo přes 25 tisíc lidí a počet nově nakažených trhá rekordy. Beran ale poukázal na to, že z prvních deseti tisíc pozitivně testovaných zemřelo 330 lidí, z dalších deseti tisíc 67 a z následujících pěti tisíc už "pouze" 28.

Faktorů je podle něj několik, ten nejdůležitější ale je, že se velmi významně snižuje infekční dávka, tedy počet virových částic, které se dostanou do těla infikovaného člověka.

"To je dáno tím, že lidé jsou ostražití, dodržují základní pravidla," uvedl pro Českou televizi. Nošení roušek a dodržování hygienických pravidel tedy má z tohoto pohledu význam. 

Dalším důvodem ale podle něj je, že se velmi významně zkrátila inkubační doba onemocnění. "To znamená, pokud jste v kontaktu s někým, kdo je nemocný, tak on bývá většinou infekční dva tři dny předtím, než se onemocnění objeví. Inkubační doba je teď v průměru od tří do pěti dnů," dodal.

Domnívá se také, že ten, kdo onemocnění prodělá, nebo je asymptomatický, může mít velmi dlouhodobou imunitu. "To bych řekl, že je velmi dobré. Pokud virus cirkuluje v mladé populaci, tak velmi dobře vytvářejí hráz, aby se virus nedostal zpátky do seniorské populace," vysvětlil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 22:03 Aktualizováno Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 21:50 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Nemocnice chtějí mít dost dávek na přeočkování, některé ruší termíny

24.01.2021 14:20 Nemocnice po celé republice se snaží mít dostatečnou zásobu vakcíny na druhé kolo očkování proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama