Češi vyrazili do zahraničí. Ministerstvo potvrdilo, že už přivezli koronavirus

Sotva začala letní sezóna, je hlášen první případ importu nákazy novým typem koronaviru ze zahraničí. Podobně jako tomu bylo v zimě, kdy byly první případy infikovaných zaznamenány u lyžařů z Itálie a Rakouska. Nyní se zdá, jako by se vše opakovalo.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Už jsme zaregistrovali první případy nákazy u lidí, kteří se vrátili z dovolené,“ sdělila serveru idnes.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná. Kolik přesně se jich nakazilo a kde se dotyční momentálně nacházejí, ale resort nesdělil.

"Hygienické stanice nezveřejňují kvůli ochraně osobních údajů detaily dokud nedojde k založení ohniska. Přesné údaje ohledně lidí vracejících se ze zahraničí v tuto chvíli nemáme,“ objasnila mluvčí.

Mezi aktuálně nejvyhledávanější prázdninové destinace Čechů patří Chorvatsko, Řecko, Bulharsko a sousedící země, tedy Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko.

"Situace se zhoršila v Srbsku a Černé Hoře. Tyto státy se nyní zařadily do zemí s vysokým rizikem nákazy. Češi směřující do těchto oblastí musí při návratu předložit test na covid negativní či podstoupit karanténu,“ informovala Povolná. 

Epidemiolog Rastislav Maďar z tohoto důvodu znovu varoval před rizikovostí mezinárodní přepravy cestujících, která může způsobit u nás i v jiných státech druhou vlnu epidemie koronaviru. K té bylo mohlo dojít už před nástupem sezóny běžných respiračních onemocnění, na což se upozorňovalo už dříve.

"Když už se Evropská unie rozhodla otevřít hranice, počítalo se, že k nárůstu dojde, což teď různé země EU zaznamenávají. Cesta mezinárodní hromadnou dopravou je rizikem. Proto jsme zdůrazňovali, že nejlepší je zůstat v Česku a když už do ciziny, tak podle možností individuální cestou. Jsou ale samozřejmě lidé, kteří to nebudou respektovat,“ vysvětlil Maďar.

Menší virová nálož z Itálie

Česko momentálně uvolňuje přísná restriktivní opatření, k nimž přistoupilo v březnu. Mít zakrytý nos a ústa musejí mít lidé už jenom v pražském metru a v některých lokalitách, které jsou momentálně ohnisky nákazy, mezi něž patří třeba Kutnohorsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko.

Pandemii covid-19 v podstatě způsobilo cestování. Jako první se začala šířit z čínského Wu-chanu, odkud pak pronikla do celého světa. V Česku se jednalo o dovoz z Itálie, což byla v jistém smyslu výhoda, jelikož se koronavirus podařilo poměrně rychle zachytit. Navíc jej do země přivezli aktivní jedinci, díky čemuž byl trochu naředěný.

"U nás nebyla taková virová nálož, jako tomu bylo v jiných západních zemích. Nebyla to taková koncentrace a navíc šíření probíhalo postupně několik měsíců. Tedy ne až od března, kdy je uváděn první záchyt, nýbrž již měsíce dříve od přelomu roku. Je to celkově taková ‚tryskáčová infekce‘. Z původního epicentra se skrze turisty a lidi na pracovních cestách rozšířila po celém světě,“ konstatoval koncem dubna v interview pro idnes.cz imunolog Vojtěch Thon. 

Bezpečné a „nebezpečné“ země

Někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula už dříve avizoval, že s uvolněním režimu na hranicích dojde k opětovnému nárůstu počtu infikovaných.

"Návrat takové masy lidí povede k tomu, že budou importovány další případy. A protože případy nakažených už jsou i v italských lyžařských střediscích, počítám s tím, že se počty zvednou,“ připomínal už v zimě.

V rámci boje proti nekontrolovanému šíření koronaviru nařídila vláda ihned v samotném počátku povinné nošení roušek a uzavření všech obchodů, vyjma potravin, drogérií a lékáren, kin, divadel, obchodních center, kadeřnictví a hranic.

Poslední fází uvolňování bylo cestování, přičemž jednotlivé evropské země mají z hlediska rizika nákazy barvu podle systému takzvaného semaforu, který pravidelně aktualizuje Ministerstvo zahraničí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku se nově nakazilo 15 lidí, okres Frýdek-Místek má několik…

11.08.2020 11:03 V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli.…

V pondělí přibylo 140 případů covidu, Česko má aktuálně 5088 nemocných

11.08.2020 08:17 V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v…

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V neděli byl nejvyšší podíl nakažených na počtu testů za dva týdny

10.08.2020 19:30 V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama