Vláda chce změnit zákon kvůli nákupu antigenních testů

Vláda schválila návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který umožní nakupovat antigenní testy z veřejného zdravotního pojištění. Bude je moci nakoupit a rozvážet přímo distributor, řekl po dnešním jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V pátek uvedl, že jednání o formě nákupu testů zpozdilo jejich dodání.

Vláda ČR
doporučujeme

"Minulý týden jsme se snažili najít mechanismus, jakým způsobem zajistit úhradu antigenních testů pro použití v domovech pro seniory a dalších zařízeních," uvedl ministr. "Abychom se vyhnuli tomu, že by každý takový nákup znamenal tyto složité procedury, tak navrhujeme úpravu zákona, která povede k tomu, že bude umožněna přímá úhrada distributorovi, který antigenní testy nakoupí a následně distribuuje," doplnil.

Všechna zařízení, která mají klienty a zaměstnance testovat, by je měla mít podle Blatného do týdne. Mimořádné opatření počítalo s tím, že by se první vlna testování měla stihnout do středy 11. listopadu.

"Dnes bylo zahájeno rozvážení testů, v plné míře by se mělo rozjet zítra. Distribuce s ohledem na to, že se jedná o celou ČR, tak předpokládám, že se to stihne během týdne," řekl. Dodal, že firma Avenier byla jako distributor vybrána proto, že měla smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami. Firma je součástí skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě.

Ministr předpokládá, že se do budoucna objedná až deset milionů testů. "Je snaha, aby se antigenní testy dostaly i k praktickým lékařům a dalším, ale rozhodnuto o tom není. Jednáme o tom," dodal ministr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Nových případů koronaviru je i v pátek do večera více než před týdnem

04.12.2020 18:48 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama