Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou

Vláda odvolala hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou. Řízením úřadu je místo ní pověřena ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová. Informaci serveru iDNES.cz na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Gottwaldovou ani Rážovou se ČTK zatím nepodařilo kontaktovat. Česko nyní čelí nárůstu počtu pacientů nakažených novým typem koronaviru, případů je 96.

Přidejte svůj názor 180 komentářů

Eva Gottwaldová
doporučujeme

"Paní ředitelka Rážová byla vládou pověřena výkonem funkce hlavní hygieničky. Na krajské hygieně bude jmenován zástupce v souladu se služebním zákonem," řekla ČTK mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Kdo Rážovou u krajských hygieniků nahradí, zatím není jasné.

"Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

O konci Gottvaldové ve funkci média spekulovala už před měsícem. Poslanci v únoru upravili podmínky vzdělání potřebného pro funkci hlavního hygienika, podle návrhu zákona bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá a požadavek na něj má za přežitek. ČTK tehdy řekla, že důvod k rezignaci kvůli úpravě zákona nevidí.

Eva Gottvaldová vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. Když Senát a prezident zákon potvrdí, svou funkci by měla opustit do roka.

Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. Z místa hlavní hygieničky je Gottvaldovou možné nyní odvolat jen tehdy, pokud by se v kárném řízením prokázalo její vážné pochybení.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru uvedl, že by Gottvaldová aktuálně odcházet neměla, i s ohledem na to, že se řeší okolnosti epidemie Covid-19 v Číně. V Česku se první tři případy lidí nakažených novým typem koronaviru objevily 1. března.

V Česku platí zákaz konání všech akcí, při nichž by se na jednom místě mohlo shromáždit více než 100 lidí. Do odvolání jsou také zavřeny základní, střední, vyšší odborné i vysoké školy.

Vláda má dnes od rána mimořádné jednání, na kterém se zabývá aktuální situací kolem šíření koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (180)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

29.03.2020 16:38 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Nedělejte z nás blbce, vzkázala ředitelka domova pro seniory Vojtěchovi

29.03.2020 11:23 S kritikou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jany…

V Česku zemřeli další lidé s koronavirem, počet obětí roste

29.03.2020 11:01 V Česku zemřeli další dva lidé s nákazou novým typem koronaviru. Počet obětí nákazy tak stoupl na…

Koronavirus aktuálně: V sobotu dalších 262 nakažených, je přes 2660 případů

29.03.2020 09:22 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru se v Česku k dnešním 8:30 zvýšil na 2669, za sobotu jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama