Vláda po kritice upravila nesmyslné nařízení, bránilo nabízet nápoje k pití na místě

Kabinet dnes odpoledne na svých webových stránkách upravil znění svého ranního usnesení, které má umožnit restauracím prodávat pivo ve džbánku či nakupovat na vánočních trzích alkohol v lahvích.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kritizované usnesení do dneška zakazovalo "prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory", tedy například prostřednictvím výdejového okénka. Lidé si nesměli odnášet pivo z restaurace ve džbánku nebo lahvi domů. Opozice upozorňovala, že podnikatelé přijdou o možnost na trzích prodávat například medovinu v lahvích, a také na zvyk kupovat v restauracích pivo s sebou do džbánku.

Kritici zároveň poukazovali na to, že restaurace z okénka nebude smět prodávat stejný nápoj, který bude bez omezení k dostání například v prodejně potravin hned vedle. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu uvedl, že cílem opatření bylo omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. Tato "politováníhodná záležitost" bude napravena během 24 hodin, slíbil.

V původní verzi dnešního usnesení kabinet zakázal provozovnám stravovacích služeb prodávat "rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci". Restaurace by tak nesměly nabízet žádné takové nápoje, které by konzumovali i vevnitř. Aktuálně je však na stejném odkazu na webu kabinetu dostupná odlišná verze usnesení, která doplnila další část věty u příslušného zákazu. Ten má platit v případě "prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory". Jen přes okénka mohou podle aktuálních pravidel restaurace prodávat od 20:00 do 05:59.

Blatný dnes po jednání kabinetu řekl, že vláda opatření upravila, aby byl výklad jednoznačný a reflektoval původní záměr. "Není cílem, abychom si na trzích koupili svařené víno nebo pivo a chodili s nimi po trzích. Nicméně nebude problém si zakoupit dárkovou lahev a odnést si ji domů," uvedl. Podobně je upraven prodej přes okénka, dodal. "Mělo by být cílem, abychom se nesnažili opatření obcházet tak, že si alkohol koupíme přes okénko a budeme s ním chodit po městě, ale není problém si přes okénko koupit pivo do nějaké nádoby a odnést si jej domů," řekl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

SÚKL: Očkování starších lidí by měl posoudit jejich lékař

20.01.2021 15:23 Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci covid-19 by měl jejich celkový zdravotní stav…

Ministerstvo zdravotnictví by od čtvrtka mělo zveřejňovat i denní data o…

20.01.2021 14:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po úterní schůzce s Piráty a hnutím STAN přislíbil…

V úterý přibylo 9558 nakažených. V těžké stavu je přes tisíc lidí

20.01.2021 08:34 Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900.000 lidí. V úterý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama