Vláda počítá s pomocí armády při testování na koronavirus. Projedná příslušný návrh

Vláda bude v pondělí jednat o možné další pomoci armády s testováním lidí na onemocnění covid-19. Vyplynulo to z dnešního vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ve Sněmovně. Armádní mobilní týmy ukončily podle něho tuto činnost minulý týden. Návrh podle ministerstva obrany předpokládá, že do pomoci hygienikům se zapojí maximálně 68 vojáků.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Jediný teď, skutečně spíše technicko-právní problém, je ukončení nouzového stavu, byť ještě armáda fungovala nějaký čas poté. Nyní musíme na nejbližší vládě v pondělí schválit nový mandát pro armádu, aby mohla dále pokračovat," uvedl ministr.

Armáda podle něj nemá sloužit ke standardnímu testování, ale v místních ohniscích nákazy. "To funguje a v rámci OKD se to velmi dobře osvědčilo a budeme na tom pracovat i v následujících týdnech," dodal Vojtěch při sněmovní debatě o situaci ohledně nákazy na Karvinsku. Covidem-19 tam onemocněli hlavně pracovníci dolů OKD a členové jejich rodin.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová poznamenala, že armáda nemůže mimo nouzový stav pomáhat civilním složkám. "Proto jde v pondělí na vládu materiál ministerstva obrany dohromady s ministerstvem vnitra na změnu nařízení vlády, aby ta pomoc mohla být i mimo nouzový stav," uvedla.

Ministerstvo obrany uvedlo, že návrh předpokládá posílení krajských hygienických stanic a vyčlenění mobilních odběrových týmů, nejvýše však do 68 osob. "Vyčleněné síly a prostředky armády budou využity k provádění epidemiologického šetření, provádění odběrů biologického materiálu k diagnostickým testům a k participaci na řízení a koordinaci činností vedoucích ke zvládnutí epidemie covid-19," uvedla na dotaz ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lékaře netrápí jen koronavirus. V létě jsou nejčastější angíny či ekzémy

07.08.2020 17:07 Nejčastějšími zdravotními problémy v létě jsou podle praktických lékařů angíny, ekzémy na kůži nebo…

Opakované testy na covid-19 v prachatické firmě: Nakaženi jsou zatím jen…

07.08.2020 16:07 Jihočeští hygienici znají výsledky více než poloviny z necelých pěti stovek opětovně testovaných…

Dochází krev. Fakultní nemocnice Brno naléhavě hledá dárce

07.08.2020 13:11 Fakultní nemocnice Brno je na hraně se zásobami krve. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí…

"Na podzimní nápor nejsme připraveni." Pirátka Richterová kritizuje…

07.08.2020 13:03 První místopředsedkyně České pirátské strany Olga Richterová upozornila, že na podzim, kdy přijde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama