Vláda prodloužila zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů

Zákaz návštěv v nemocnicích, léčebnách a v domovech pro seniory, postižené či lidi s demencí se prodlouží. Trvat by měl do 3. listopadu, kdy má v Česku skončit nouzový stav. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda, informovala Strakova akademie na twitteru. Návštěvy vláda zakázala od 9. října kvůli šíření covidu-19 původně na dva týdny. Opatření tak mělo skončit v neděli o půlnoci.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

"Je zásadní, abychom ochránili lidi starší, hlavně lidi v domovech seniorů," řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj zařízení už dřív dostala pokyny a je nutné, aby se postup dodržoval.

V září statistici zaznamenali 2004 nových nakažených nad 75 let, kteří tvořili 4,3 procenta případů. Za první dva říjnové týdny jich bylo 4399, tedy 6,4 procenta případů. Podle dosavadních informací se nákaza objevila ve více než stovce zařízení sociálních služeb u více než 2000 jejich obyvatel. Přibývá také nakažených pečovatelů. Roste i počet lékařů a sester s covidem.

Zákaz návštěv v nemocnicích se podle nařízení netýká nemocných dětí, pacientů s omezenou svéprávností či nevyléčitelně nemocných a umírajících. Za určitých podmínek je podle předpisu možná i přítomnost otců u porodu. V domovech sociální péče jsou pak návštěvy přípustné u dětí, postižených či klientů, u kterých to vyžaduje jejich psychický stav.

Podle poslední ročenky fungovalo loni v Česku 524 domovů pro seniory s 36.700 místy, 349 domovů pro pacienty s demencemi s 20.900 místy či 204 domovů pro postižené s 11.900 místy. Vláda jim nařídila vyčlenit od této středy oddělené prostory pro klienty s covidem. Vymezené místo, lůžka i personál má vedení zajistit podle potřeby. Pracovníci, kteří se starají o nakažené, by se neměli potkávat s ostatními kolegy a obyvateli zařízení, pokud to bude možné. Dodržovat se mají hygienická opatření, sledovat se má zdravotní stav klientů.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) už dřív řekl, že jeho úřad připraví strategii ochrany seniorů. Původně ji měl vládě předložit toto pondělí. Po pondělním vládním zasedání ale na tiskové konferenci sdělil, že materiál kabinetu nedal. Uvedl, že ale představil model postupu, který vychází z březnového nastavení. Podobu neupřesnil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes přibylo 1706 nakažených, hospitalizace stagnují

05.12.2020 19:34 Laboratoře v Česku do dnešních 18:00 prokázaly 1706 nových případů nemoci covid-19. Je to skoro…

Plzeňští hygienici apelují na lidi, aby dodržovali opatření

05.12.2020 17:11 Hygienici apelují na lidi, aby dál důsledně dodržovali opatření proti šíření koronaviru, například…

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama