Vláda projedná zpřísnění restrikcí, nastalo by hned po Štědrém dni

Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému PES projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po úvodní části dnešního jednání vlády novinářům. Podle Blatného pokračuje nárůst počtu nově diagnostikovaných lidí s novým koronavirem, což je částečně i důsledek plošného testování.

Jan Blatný
doporučujeme

Blatný uvedl, že situace v nemocnicích je zatím stabilní, nejvíc zatížená jsou zařízení v Moravskoslezském kraji. "Protože zatím trvá disproporce mezi nárůstem v nemocnicích a nárůstem počtu nově diagnostikovaných, navrhl jsem, aby definitivní rozhodnutí, zda dojde k přechodu do pátého stupně, padlo až ve středu," uvedl. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s tímto postupem souhlasila i koaliční ČSSD. Blatný by navrhoval platnost zpřísněných opatření od 25. prosince.

Blatný dodal, že pravidla pro pátý stupeň tabulky PES jsou striktně daná. Prodává se například jen základní zboží a ve školách funguje jen distanční výuka s výjimkou první a druhé třídy základních škol. Kvůli tomu, že účelem je především výrazně omezit pohyb lidí, by neměly být v opatřeních výjimky. "Není cílem zde modelovat nějaké výjimky," uvedl. Doba mezi vánočními svátky a Novým rokem podle Blatného k omezením podobného typu vybízí.

Pátý stupeň podle matice opatření znamená oproti čtvrté úrovni omezení shromažďování ze šesti osob na dvě a prodloužení zákazu nočního vycházení o dvě hodiny na dobu od 21:00 do 04:59. Ve stejnou dobu musí být také zavřená výdejní okénka restaurací. Ve čtvrtém i pátém stupni se počítá jen s nákupy základních potřeb a výdejem zboží objednaného přes internet.

Rizikové skóre PES zůstává čtvrtý den v řadě na 76 bodech, tedy na spodní hranici nejvyššího stupně epidemické pohotovosti. Mírnějšímu čtvrtému stupni odpovídá situace pouze v Praze, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Nejhorší situace, měřeno indexem PES, je v Moravskoslezském kraji, který má 90 bodů ze 100.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 13:11 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Zásadní opatření proti koronaviru by se podle Prymuly neměla uvolňovat

18.01.2021 13:01 Zásadní opatření proti šíření koronaviru by měla ještě nějakou dobu zůstat a neměla by se uvolňovat…

Své zaměstnance je připravena očkovat automobilka Hyundai i OKD

18.01.2021 12:49 Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku je připravena očkovat své zaměstnance,…

V neděli přibylo v Česku nejméně nakažených v letošním roce

18.01.2021 09:07 V neděli přibylo v Česku 2618 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto roce. Proti minulé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama