Vláda uvolnila tři miliony respirátorů pro sociální služby

Vláda schválila uvolnění tří milionů respirátorů ze státních rezerv pro personál v sociálních službách pro příští měsíc. Pracovníci v domovech seniorů a dalších zařízeních by měli mít k dispozici jeden či dva respirátory na směnu. Materiál do krajů rozvezou hasiči. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámili ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Ilustrační foto

Podle ní se ve středu začnou ze skladů hmotných rezerv respirátory FFP2 odvážet. Získat by je mělo téměř 90.000 zaměstnanců z krajských distribučních míst, kam materiál dodají hasiči. Ochranné pomůcky dostane 539 domovů pro seniory, 210 domovů pro postižené a 377 se zvláštním režimem. Maláčová dodala, že dosud mohly sociální služby získat peníze na pořízení materiálu z dotací. Na ně má nyní navázat státní dodávka.

Někteří experti i opoziční politici způsob ochrany zranitelných lidí kritizují. Podle nich měli pracovníci domovů dostat respirátory mnohem dřív, a to i o týdny či měsíce. "Proč až teď? Protože jsme měli vypsaná ta další kola (dotací) na dofinancování provozu sociálních služeb. Když se další kola vypíšou, zpětně se to nesmí měnit, nebo rušit. Nákup ochranných pomůcek je jednodušší a byl ve velkém opět spuštěn s nouzovým stavem. Obě věci jsou provázané," uvedla Maláčová. Česko je v nouzovém stavu od 5. října.

V domovech pro seniory či postižené a v dalších zařízeních se budou klientům i personálu dělat pravidelně antigenní testy na koronavirus. Nařízení o testování začne platit od středy. První vyšetření by se mělo uskutečnit do sedmi dnů, tedy do 11. listopadu. Poté by se mělo opakovat vždy po pěti dnech. Podle Blatného budou test provádět zdravotníci ze zařízení, či dohodnutí lékaři.

"Tam, kde se jedná o zařízení s vlastními zdravotníky, tam je to jasné. Tam, kde je nemají, musí mít smluvního poskytovatele lékařské služby. Je uložena povinnost, aby zaměstnavatelé přes tuto službu zařídili test zaměstnanců," uvedl ministr.

Odbory a asociace poskytovatelů péče ale upozorňují na to, že v sociálních službách zdravotníci chybějí. Poukazují na výpadek kvůli nemoci, karanténě či ošetřovnému po uzavření škol. Pokud by se personál musel věnovat testování, měl by méně času na potřebnou péči, řekla dnes v České televizi místopředsedkyně zdravotnických odborů Jana Hnyková.

Podle ministra nakažených seniorů přibývá a jejich podíl mezi pacienty s covidem roste. Vyzval starší lidi, aby omezili vycházení, setkávání či nákupy. V domovech pak mají pravidelné testy přispět k včasnému odhalení nákazy a zabránit jejímu šíření. Podle Maláčové někteří klienti či jejich příbuzní ale vyšetření začínají odmítat a nechtějí k němu dát souhlas. Ministr ujistil, že testování při výtěru z nosu je bezpečné.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dnes oznámila, že spolu s dalšími zdravotními pojišťovnami připravuje podklady ke smlouvě o rozvozu testů se společností Avenier. "Je to distribuční firma, se kterou mají smlouvu všechny pojišťovny a která bude zajišťovat distribuci testů po ČR," uvedl Blatný. Dodavatelů testů je podle něj víc.

Společnost Avenier má očkovací centra v celém Česku. Jejich odborným garantem a vedoucím lékařského týmu je podle webu firmy epidemiolog Rastislav Maďar. Ten byl dřív šéfem skupiny pro uvolňování jarních omezení kvůli epidemii. Skončil 24. srpna kvůli "podpásovým útokům" kolem zavádění a odvolávání povinnosti nosit roušky ve školách od začátku školního roku.

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Související:

Právě se děje