Vojtěch: Desítky milionů korun jsou na první fázi vývoje vakcíny proti covid-19

Náklady v řádu desítek milionů korun se podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) předpokládají na první fázi vývoje vakcíny proti covidu-19. Pokud by došlo na výrobu, budou náklady jiné, řekl dnes na tiskové konferenci. Právě nízké náklady, které v pondělí uvedla šéfka týmu, lékařka z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a poslankyně za ANO Věra Adámková, budí u odborníků pochybnosti.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Do vývoje vakcíny iniciovaného Světovou zdravotnickou organizací pošle EU 7,5 miliardy eur, Česko se na tom podílí 750.000 eur (asi 20,3 milionu korun). Podle ministerstva zdravotnictví je důležitá soběstačnost.

Na vakcíně spolupracuje Státní zdravotní ústav (SZÚ), Institut hematologie a krevní tranfuze a IKEM. "Jestli jsou tu instituce, které chtějí vakcínu řešit, tak ať ji řeší," řekl na dotaz novinářů k vakcíně premiér Andrej Babiš. Podle něj vznikne pracovní skupina, kde se bude diskutovat o tom, která vědecká pracoviště v ČR se věnují výzkumu souvisejícímu s covidem-19.

Podle ministra mají první fázi výzkumu na starosti laboratoře Státního zdravotního ústavu, kde je i Národní referenční laboratoř pro chřipku, která se zkoumání nového typu koronaviru věnuje už od počátku epidemie. "Je jasné, že kdyby došlo na výrobní fázi, tak budou náklady jiné," dodal ministr.

Sedm členů Učené společnosti ČR v čele s předsedkyní, mikrobioložkou Blankou Říhovou vyjádřilo v prohlášení pochybnosti o takovém výzkumu. Projekt tak, jak byl prezentován, podle nich vzbuzuje pochybnosti, zda jeho autoři mají dostatek zkušeností s vývojem vakcín a chováním virů.

Pochybnosti se objevují také o poslankyni Adámkové, která výzkumný tým vede. Je držitelkou anticeny Bludný balvan z roku 2018, kterou jí Český klub skeptiků Sisyfos udělil za "blábolení a šíření pitomostí v oblasti zdravotnictví a vědy". Podle premiéra Andreje Babiše je Adámková především lékařka, politické důvody odmítl.

Česká vakcína má být takzvaně inaktivní, tedy vytvořená z usmrcených virů. Mikrobiolog Ivo Vojtek, který se podílí na vývoji vakcíny společnosti GSK, ČTK řekl, že taková metoda je poměrně nenáročná. Někteří odborníci ji ale kritizují jako nevhodnou. Například podle ředitele Centra očkování a cestovní medicíny Jiřího Berana by byla vhodnější vakcína vektorová, řekl Českému rozhlasu Plus. Tento typ je založen na kvasinkách nebo bakteriích, které po vnesení genu viru vytvoří velké množství antigenu. Vakcíny mohou být také s oslabeným živým virem, jeho rozštěpenými částicemi nebo obsahovat toxiny, které virus zabíjejí.

O vývoj vakcíny se snaží v mnoha zemích, ve fázi studií je i příprava léku. Evropská komise v pondělí zahájila dárcovskou konferenci a za první den získala na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru téměř celou cílovou částku 7,5 miliardy eur (205 miliard korun). Konference je součástí globální iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO). Třeba Německo přislíbilo 525 milionů eur, Francie půl miliardy, Británie přes 400 milionů eur, Japonsko a Kanada v přepočtu shodně přes tři čtvrtě miliardy eur. Český premiér Andrej Babiš (ANO) jménem zemí visegrádské skupiny slíbil dohromady tři miliony. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko věnují shodně po tři čtvrtě milionu eur.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VZP v roce 2021 vynaloží na zdravotní péči 233 miliard, čeká schodek 10…

30.11.2020 15:07 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vynaloží příští rok na zdravotní péči zhruba 233 miliardy…

Konec krajských hygienických stanic? Má vzniknout centrální úřad, bude…

30.11.2020 14:21 Novela zákona o ochraně veřejného zdraví centralizuje krajské hygienické stanice (KHS) pod Státní…

Soud odmítl žalobu firmy Novavax kvůli výrobě vakcíny proti obrně

30.11.2020 10:15 Pražský městský soud odmítl žalobu společnosti Novavax, která napadla rozhodnutí vlády neumožnit…

Covid většině pacientů zkracuje život, tvrdí expert. Jak podle něj…

30.11.2020 09:08 Lidé neumírají na to, že uklouzli na slupce od banánu, umírají v souvislosti s covidem, říká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama