Vojtěch hájí kontroverzní zákon: Pravomoci ministerstva zdravotnictví jen zpřesňuje

Novela zákona o veřejném zdraví, kterou dnes projedná vláda, podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pravomoci resortu pouze zpřesňuje. Neumožní mu omezit pohyb lidí, ale bude moci zakázat velké hromadné akce nebo nařídit nošení roušek i po skončení nouzového stavu 17. května. Novinářům to dnes řekl po tiskové konferenci ministerstva.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Novela je reakcí na rozhodnutí soudu, který zrušil některá mimořádná opatření vydaná ministerstvem. Podle soudu měla být vydaná podle krizového zákona.

"Zákon o veřejném zdraví nikdy nebyl plošně aplikován, snad jen v době metanolové aféry. Zákon například definuje epidemiologicky závažné činnosti, ale neumožňuje je nijak regulovat," řekl ministr.

Hlavním cílem zákona je podle dokumentu, který vláda projedná, zastavit epidemii v co nejkratším čase za co nejmenších ztrát na životech a dopadů do ekonomiky. "Toho lze dosáhnout omezením pohybu osob, omezením konání hromadných akcí, omezením provozování epidemiologicky závažných činností, používáním přiměřených osobních ochranných prostředků a zvýšenou dezinfekcí," píše se v dokumentu, který má ČTK k dispozici.

Pokud by ministerstvo tyto kroky nemohlo rychle realizovat, mohlo by to podle dokumentu vést k poklesu kvality a kapacit zdravotní péče, zvýšení nemocnosti covidem-19 i počtu úmrtí. Nošení roušek, minimálně v uzavřených prostorech, nebo zákaz akcí pro tisíce lidí budou podle dřívějších vyjádření ministerstva platit i v létě.

"Bariérová opatření jako je nošení roušek a omezení shlukování osob mohou zdvojnásobit účinek opatření a vést k oploštění křivky pozitivních případů epidemicky se šířící respirační nákazy v populaci," píše se v dokumentu. Podobně je třeba také dezinfikovat místa, kde se setkává více osob jako vozy MHD, prostory škol, kin, ale také madla dveří nebo nákupní vozíky.

Návrh novely dává ministerstvu také možnost zakázat nebo omezit provoz škol, veřejné hromadné dopravy, obchodů a nákupních center, bazénů a wellness nebo výrobních provozoven. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekce. Cílem opatření je také sdílení informací nebo řízení personálních a lůžkových kapacit ve zdravotnictví, může také nařídit některá oddělení vyčlenit nebo uzavřít.

"Nelze vyloučit, že v důsledku jejího přijetí a následné aplikaci může dočasně dojít k mírně větší zátěži podnikatelů z hlediska nařízení či naopak zákazu určité činnosti," píše se v dokumentu.

Možnost omezit provoz chce mít resort zejména u takzvaně epidemiologicky závažných činností jako je pedikúra, manikúra, holičství, kadeřnictví nebo tetování. Kvůli šíření viru kapénkovou cestou je podle něj třeba také omezení pro bazény, koupaliště, společné sprchy, sauny nebo wellness.

"Navrhovaná doplnění se týkají jen malé části zákona a svým principem se nevymykají z dosavadního kontextu jeho znění a ani jeho účelu. Naopak, tento účel umožní ještě lépe naplnit. Legislativní změna ze strany ministerstva zdravotnictví na základě nových zkušeností z aktuální pandemie zpřesňuje znění zákona a lépe definuje oblasti, kde je převážně již dnes možné provést epidemiologická opatření," uvedl k novele za pracovní skupinu k uvolňování karantény její koordinátor, epidemiolog Rastislav Maďar.

Pravicová opozice návrh odmítla jako nebezpečný. Předseda ODS Petr Fiala České televizi řekl, že o restrikcích a omezování svobod nemůže rozhodovat jedno ministerstvo, na což už poukázal Městský soud v Praze v případě ministerských opatření. Tato opatření by podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové mohlo být možné vydávat podle zamýšleného zákona při výskytu jakékoli nakažlivé nemoci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od pondělí budou zakázány akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20. Sportovní…

30.09.2020 17:22 Aktualizováno Od pondělí 5. října budou na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí…

Vyhlašování restrikcí je chaotické. Babiš vytkl Prymulovi komunikaci

30.09.2020 15:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci…

Čurda a Pašek z kauzy IZIP si trest odpykají, Vrchní soud v Praze potvrdil…

30.09.2020 15:06 Bývalý ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda si odpykají šestileté…

Nouzový stav bude podle Prymuly trvat měsíc. Co všechno se omezí?

30.09.2020 14:13 Aktualizováno Mezi hlavními důvody, proč má vláda vyhlásit nouzový stav, je přijetí opatření, která pomohou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama