Vojtěch jednal s ostravskými hygieniky: Opatření budou mít odklad platnosti a prověří se zpětně

Opatření moravskoslezských krajských hygieniků kvůli koronaviru se budou nově uvádět v platnost s odkladem a zpětně se bude prověřovat jejich účinnost. Po jednání bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje to dnes uvedli zástupci hygieniků, kraje a státu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) kritizoval moravskoslezské hygieniky, že o zpřísnění krajských opatření proti šíření koronaviru neinformovali předem hejtmanství.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová na tiskové konferenci uvedla, že na popud ministerstva zdravotnictví musí být do budoucna účinnost opatření krajských hygienických stanic o několik hodin odložena. Svrčinová zůstává ve funkci i přes dřívější kritiku ministra zdravotnictví, který se týkala právě rychlosti zavádění opatření. Vojtěch o víkendu uvedl, že by Svrčinová měla zvážit setrvání ve funkci.

"Odborně ta opatření byla správná. Každý ředitel hygienické stanice ale musí prostě komunikovat ta opatření dostatečně dopředu," řekl ministr.

"Dohodli jsme se, že každé opatření budu prezentovat - důvody a vydání - nejlépe cestou bezpečnostní rady, kdy požádám pana hejtmana, aby ji svolal aspoň den předtím, než bude mimořádné opatření vydáno," dodala Svrčinová.

Později řekla, že své setrvání ve funkci zvažuje ustále, protože má určitý věk. "Říkám si, že už bych mohla mít klid, ale zase když vidím kolegy, jak se snaží, a že bych jim tím podtrhla nohy," řekla Svrčinová. Podle ní ji právě kolegové velmi podpořili. Kritiku své osoby vnímá jako oprávněnou.

"Asi to bylo komunikováno špatně. Myslím si, že nejenom já komunikuji špatně, ale já jsem si z toho udělala závěry a jsem zvyklá přijímat kritiku a řešit ji. Už jsem se domluvila, že půjdu na nějaký komunikační kurz," řekla Svrčinová.

"Požadujeme po krajské hygienické stanici, aby opatření, která vydala, se průběžně - nejlépe v řádu dnů - začala prověřovat, do jaké míry jsou smysluplná a do jaké míry skutečně zatěžují oblasti kraje, které nemají problém," uvedl před novináři hejtman Ivo Vondrák (ANO). Svrčinová dodala, že první vyhodnocení opatření bude v pátek, ve čtvrtek si hygienici chtějí situaci vyhodnotit.

"Obrovské rozdíly počtů nově evidovaných případů covid-19 mezi jednotlivými okresy Moravskoslezského kraje podle mne neospravedlňují zavedení přísných opatření plošně pro celý kraj. Za dílčí úspěch dnešního jednání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje tak považuji alespoň příslib možné revize současných opatření koncem týdne," uvedl na twitteru ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Hygienici v pátek s okamžitou platností rozšířili protiepidemická opatření na celý Moravskoslezský kraj. Do té doby omezení platila jen v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Zdůvodňovali to případy komunitního šíření, u kterých nemohou zjistit původ nákazy, což dnes zopakovali. Platí povinnost roušek v MHD a vnitřních prostorách a další omezení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku se nově nakazilo 15 lidí, okres Frýdek-Místek má několik…

11.08.2020 11:03 V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 15 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než v neděli.…

V pondělí přibylo 140 případů covidu, Česko má aktuálně 5088 nemocných

11.08.2020 08:17 V Česku se denní přírůstek potvrzených případů koronaviru i po víkendu drží pod dvoustovkou, v…

Nový covidový semafor: Na mapě nákazy v ČR jsou pouze dva regiony zelené

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Na mapě nákazy novým typem koronaviru v ČR jsou regiony se zvýšeným rizikem jen Praha a okres…

V neděli byl nejvyšší podíl nakažených na počtu testů za dva týdny

10.08.2020 19:30 V neděli sice v Česku přibylo nejméně případů nemoci covid-19 za uplynulý týden, ale podíl nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama