Vojtěch: Od září by měla fungovat nová verze aplikace eRouška

Nová verze aplikace eRouška, jež má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla fungovat od 1. září. Nově by měla umět komunikovat s podobnými aplikacemi například v Německu či Velké Británii a optimálně fungovat i na mobilních telefonech značky Apple. Ministr to dnes řekl novinářům ve Sněmovně. Aplikaci podle něj nyní používá zhruba 250.000 lidí.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"My ji teď upravujeme, dáváme ji do souladu s jinými aplikacemi v zahraničí, aby byly na stejném protokolu, aby mohly třeba komunikovat s německou či britskou aplikací. Měla by takto fungovat od 1. září," řekl Vojtěch.

Aplikace zaznamenává setkání s dalším telefonem v blízkosti, pokud je na obou nainstalovaná. Propojují se pomocí bluetooth, které musí mít telefon stále zapnuté. Neukládá telefonní čísla ani polohu telefonu, data neodesílá automaticky, to musí udělat uživatel, většinou na pokyn hygieniků.

Současná verze podle Vojtěcha nepracuje optimálně na mobilech Apple. "Funguje jen, když telefon je takzvaně vzbuzený. Ale my za to úplně nemůžeme, to je takto nastaveno technicky. Musíme ji předělat na základě nového protokolu této společnosti," uvedl. Společnosti Google a Apple se podle něj zároveň dohodly na společném protokolu, na základě kterého pak budou kompatibilní aplikace podobného typu v různých zemích.

Na podzim chce ministerstvo zdravotnictví spustit informační kampaň, aby si aplikaci stáhlo co nejvíce lidí. Kolik peněz na ni bude vynaloženo, zatím Vojtěch neví, očekává prostředky v řádu milionů korun.

Se zapojením eRoušky počítá druhá fáze projektu takzvané chytré karantény 2.0. Prvním cílem projektu bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Druhá fáze počítá kromě eRoušky také se zapojením dobrovolného sledování pohybu aplikací Mapy.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 50 tisíc registrací za dvě hodiny

27.02.2021 12:00 Aktualizováno Za první dvě hodiny se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo zhruba 52.500…

Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím

27.02.2021 10:44 Ministerstvo zdravotnictví jedná o dodávkách remdesiviru přímo nemocnicím, dosud ho nakupovalo…

S koronavirem v Česku zemřelo přes 20 tisíc lidí

27.02.2021 09:59 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes…

Za pátek více než 14 tisíc nakažených. Nejvíce ohroženi jsou důchodci,…

27.02.2021 08:39 Za pátek přibylo v Česku 14 676 nově nakažených. Statistiky také ukazují, že přes 90 procent obětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama