Vojtěch: Od září by měla fungovat nová verze aplikace eRouška

Nová verze aplikace eRouška, jež má pomáhat vyhledávat kontakty nakažených novým typem koronaviru, by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) měla fungovat od 1. září. Nově by měla umět komunikovat s podobnými aplikacemi například v Německu či Velké Británii a optimálně fungovat i na mobilních telefonech značky Apple. Ministr to dnes řekl novinářům ve Sněmovně. Aplikaci podle něj nyní používá zhruba 250.000 lidí.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

"My ji teď upravujeme, dáváme ji do souladu s jinými aplikacemi v zahraničí, aby byly na stejném protokolu, aby mohly třeba komunikovat s německou či britskou aplikací. Měla by takto fungovat od 1. září," řekl Vojtěch.

Aplikace zaznamenává setkání s dalším telefonem v blízkosti, pokud je na obou nainstalovaná. Propojují se pomocí bluetooth, které musí mít telefon stále zapnuté. Neukládá telefonní čísla ani polohu telefonu, data neodesílá automaticky, to musí udělat uživatel, většinou na pokyn hygieniků.

Současná verze podle Vojtěcha nepracuje optimálně na mobilech Apple. "Funguje jen, když telefon je takzvaně vzbuzený. Ale my za to úplně nemůžeme, to je takto nastaveno technicky. Musíme ji předělat na základě nového protokolu této společnosti," uvedl. Společnosti Google a Apple se podle něj zároveň dohodly na společném protokolu, na základě kterého pak budou kompatibilní aplikace podobného typu v různých zemích.

Na podzim chce ministerstvo zdravotnictví spustit informační kampaň, aby si aplikaci stáhlo co nejvíce lidí. Kolik peněz na ni bude vynaloženo, zatím Vojtěch neví, očekává prostředky v řádu milionů korun.

Se zapojením eRoušky počítá druhá fáze projektu takzvané chytré karantény 2.0. Prvním cílem projektu bylo zrychlit a zautomatizovat dohledání kontaktů každého nakaženého, případně místo jeho nákazy. Jde o rozhovor, který vede s nakaženým pracovník krajské hygienické stanice. Druhá fáze počítá kromě eRoušky také se zapojením dobrovolného sledování pohybu aplikací Mapy.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MZ poprvé představilo covidový semafor. Česko je bílozelené

03.08.2020 12:43 V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19, než je stupeň 1 označený…

Graf chytré karantény: V Moravskoslezském kraji přibylo 22 nakažených…

03.08.2020 09:42 V Moravskoslezském kraji přibylo 22 lidí nakažených koronavirem. Největší problémy přetrvávají na…

Covid-19: V Česku přibylo v neděli nejméně případů za dva týdny

03.08.2020 08:25 V neděli bylo v Česku potvrzeno 102 případů nemoci covid-19, což je nejmenší denní přírůstek za…

Ředitelé hygienických stanic dostali statisícové odměny. Včetně Svrčinové,…

02.08.2020 21:59 Odměny, které ředitelům krajských hygienických stanic přislíbil premiér Andrej Babiš, se pohybovaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama