Vojtěch připustil, že měl trvat na přísnějších opatřeních. Na druhou vlnu je prý Česko připraveno

Opatření zaváděná kvůli šíření koronaviru působí pro řadu lidí zmatečně. Z části je to dáno tím, že ani odborníci se neshodnou na tom, jak přísné formy ochrany je třeba zavést, a ty ne vždy korespondují s názory politiků. Češi se o tom přesvědčili například na začátku září, kdy se opatření před začátkem školního roku měnila téměř obden. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nyní přiznal, že měl možná trvat na přísnějších opatřeních.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Vojtěch přiznává, že posledním týdnu jsou nárůsty výrazné. Nejsou jen v Praze, kde je nárůst nejvyšší, ale i v jiných okresech. I proto podle jeho slov epidemiologové a ministerstvo přistoupili k opatřením.

Připustil však, že možná měl koncem srpna trvat na přísnějších opatřeních, která se nakonec stejně zavedla. "Možná ano, tehdy na tom nebyla úplně jednoznačná i odborná shoda. Ale nyní ta situace k tomu nazrála, byť na druhou stranu, pokud jde o děti, tak zatím nepozorujeme výrazné nárůsty," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že nárůsty, které nyní pozorujeme, zatím nejsou způsobeny dětmi, které se vrátily do škol. "Děti do 15 let tvoří sedm procent z nakažených. Většina z nárůstů jsou dospělí, možná je to otázka návratu po dovolených do práce nebo větší sociální interakce obecně," podotkl.

Tvrdí také, že na druhou vlnu probíhala pečlivá příprava. Tomu ale poslední kroky příliš nenapovídají, neboť se zdá, že se vše vymýšlí a mění na poslední chvíli, podobně jako na konci srpna.

"Tak to tehdy bylo, zkrátka na tom nebyla ani shoda všech odborníků, jakým způsobem postupovat. Ta situace se od té doby vyvinula a teď si myslím, že je jednoznačné, že je to opatření na místě. Ale před dvěma nebo třemi týdny ta absolutní shoda nebyla," vysvětlil Vojtěch.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Web ministerstva měl závadu. V ČR je téměř 3000 nově nakažených koronavirem

01.10.2020 09:50 Aktualizováno Denní přírůstek počtu případů koronaviru v Česku se vrátil do blízkosti 3000. Ve středu jich…

Dodavatel roušek zabavených v Lovosicích dostane náhradu, vnitro zaplatí…

01.10.2020 08:43 Za roušky a respirátory, které stát v polovině března zabavil v průmyslové zóně v Lovosicích,…

V Česku výrazně vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19

30.09.2020 19:36 V úterý přibylo v Česku oproti pondělku 151 hospitalizovaných s nemocí covid-19, což je nejvyšší…

V Praze přibylo 587 nakažených, je to podstatně víc než o den dříve

30.09.2020 18:48 V Praze přibylo za posledních 24 hodin 587 případů koronaviru, to je o 181 víc než v úterý. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama