Většina lidí chce vakcínu proti covidu, vývoj té české ale nemá smysl, říká ředitel asociace

Česká vakcína se nachází ve fázi testování na zvířatech a podle slov výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je vývoj na úplném začátku. Domnívá se, že je mnohem důležitější přemýšlet nad logistikou případné vakcíny proti covid-19 než nad jejím vývojem, protože podle jeho slov český vývoj nemá smysl. „První výsledky by mohly být k dispozici někdy koncem příštího roku,“ míní Dvořáček a dodává, že v té době se na trhu bude již vyskytovat více funkčních vakcín.

Jakub Dvořáček
doporučujeme

Dvořáček v rozhovoru pro Český rozhlas Plus uvedl, že by měl být kladen větší důraz na logistiku případné vakcíny než na její vývoj, protože se bude jednat o operaci se spoustou technických parametrů.

„Třeba jak vakcínu nakoupíme, jestli bude hrazena pojišťovnou a podobně. Na tom bychom měli pracovat teď v létě,“ konstatoval Dvořáček, který si myslí, že naše úřady se dostatečně nepřipravují.

Dvořáček v rozhovoru také poukázal na velký nápor lidí u praktických lékařů, až bude vakcína k dispozici, protože z průzkumu agentury Kantar CZ vyplývá, že 60 % Čechů má o vakcínu zájem.

„Covid-19 bude jedna z nemocí, kterou budeme muset mít ve svých očkovacích průkazech,“ varoval Dvořáček podle kterého nenaočkovaní lidé budou mít problém účastnit se velkých akcí, ale také cestovat.

Nejblíže k účinnému očkování se v současné době nachází britská firma AstraZeneca. Započala finální fázi klinického testování na lidech s prokazatelnými výsledky a mohla by být k dispozici v září letošního roku.

„Taky už dokázala získat výrobní kapacity v Indii a do konce roku by měli být schopni vyrobit několik miliard dávek,“ poznamenal Dvořáček, který dodal, že k cíli se blíží i společnost Pfizner v Německu. „I ona by měla mít vakcínu ještě letos,“ míní ředitel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid v Praze: Přírůstek nakažených zpomalil, fungují nové informační linky

09.08.2020 19:25 Aktualizováno V Praze přibylo za posledních 24 hodin 47 potvrzených případů koronaviru, zhruba o desítku méně než…

"Je to riziková aktivita." Prymula a Rážová řekli, jakým místům se vyhnout

09.08.2020 18:38 Česko se potýká s masivním nárůstem nově identifikovaných případů nákazy koronavirem. Epidemiolog…

Počet aktuálních případů koronaviru v Česku je rekordní, přesáhl 5000

09.08.2020 18:12 Aktualizováno V Česku přibylo v sobotu 175 potvrzených případů koronaviru, denní nárůst je nejnižší v tomto týdnu…

Covid-19 se rozšířil v nemocnici následné péče Horažďovice, již 40…

09.08.2020 17:55 V krajem zřizované nemocnici následné péče v Horažďovicích na Klatovsku je už 40 lidí nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama