VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad ministerstva zdravotnictví. Podle ní není právní úprava k odpuštění dluhů jednoznačná. Závěr k postupu by chtěla mít do konce příštího týdne. ČTK to dnes sdělila mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Podle experta na dluhovou problematiku Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni se pojišťovna snaží do jistiny, jejímž splacením se celý dluh srovná, zahrnout i penále. Řada dlužníků by tak opatření nemohla využít. Podle poslanců, kteří milostivé léto prosadili, penále součástí jistiny není. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

"V tuto chvíli pojišťovna hledá cestu, jak zákon, který bohužel umožňuje nejednoznačný výklad, aplikovat do svého systému, aniž by se tím sama vystavovala riziku následných sankcí. VZP podniká všechny kroky k tomu, aby její klienti mohli využít této dluhové amnestie, usiluje mimo jiné o výklad ministerstva zdravotnictví, který by toto umožnil," uvedla Plívová. Podle ní by VZP jednoznačný závěr mohla mít do konce příštího týdne.

Takzvané milostivé léto prosadili poslanci letos v létě. Pokud dlužník od 28. října do 28. ledna splatí jistinu a k ní 908 korun odměnu exekutorovi, úroky a další platby se mu odpustí. Týká se to jen dluhů u veřejných institucí, které vymáhá soudní exekutor. Člověk tak dluží třeba zdravotním pojišťovnám, nemocnicím, dopravním podnikům, technickým službám, radnicím či firmě ČEZ. Zadlužení nesmějí být v insolvenci a musejí výslovně uvést, že chtějí využít milostivého léta a že exekutora vyzývají, aby postupoval podle příslušné normy.

Hůle míní, že se VZP rozhodla vůli zákonodárců vzepřít. "230.000 lidí možná VZP nedá šanci na cestu z dluhové pasti. Její právníci tvrdí, že penále je jistinou. V exekuční příkazech je ale jistina a penále běžně odděleno. Zákonodárci jasně s odpouštěním penále počítali," uvedl expert.

Podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) není možné penále prohlásit za jistinu, ke které vzniklo. Považuje to za "neakceptovatelné pohnutí interpretace" novely exekučního řádu, která milostivé léto upravuje. "Penále je a vždycky bude příslušenství, které má být v rámci milostivého léta odpuštěno," řekl na tiskové konferenci lidovců. Podle něj se někteří věřitelé z řad institucí snažit hledat kličky, které jsou z jeho pohledu "za hranou zákona".

Výborný uvedl, že o problému jednal s předsedkyní správní rady VZP Věrou Adámkovou (ANO). "Došli jsme k závěru, který kvituji. Na příštím jednání správní rady bude projednáno usnesení, a věřím, že také schváleno, které jasně stanoví pro VZP základní princip, že penále nemůže být jistinou, ale je příslušenstvím," řekl Výborný. Správní rada VZP by se měla sejít 25. října.

Podobně se vyjádřil poslanec Patrik Nacher (ANO), který patří mezi zákonodárce, kteří milostivé léto prosadili. "Pod jistinu nespadá penále, jak občas někde čtu. To nebylo záměrem tohoto pozměňujícího návrhu," uvedl Nacher. Po jednání s Adámkovou napsal, že další kroky k řešení budou následovat.

Pojišťovny dodají lékařům seznamy jejich neočkovaných pacientů

27.10.2021 16:05 Zdravotní pojišťovny pošlou praktických lékařům seznamy jejich pacientů, kteří nejsou očkovaní…

Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

27.10.2021 14:19 Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti covidu-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz proti…

Tripartita nechce restrikce pro neočkované zaměstnance

27.10.2021 14:09 Aktualizováno Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na dnešním mimořádném jednání tripartity uložení…

Počet nakažených skokově roste. Přibylo více než 6000 lidí s covidem

27.10.2021 09:47 Aktualizováno V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem.…

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Související:

Právě se děje

reklama