Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po operaci mandlí

Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka dnes vypovídala před pardubickým soudem, několikrát se neubránila slzám. Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald už dřív řekl, že podle interního šetření případu nenastalo pochybení v léčebném postupu.

Pardubická nemocnice

Podle výpovědi matky chyby nastaly při předoperačních vyšetřeních, operaci i řešení kritické situace při masivním krvácení dítěte několik dní po zákroku. Kvůli němu nemohl chlapec několik minut dýchat a má poškozený mozek. V té chvíli nemocniční personál podle ní fatálně selhal, řekla žena novinářům. "Chyba byla hned od začátku a chyby se nabalovaly. V první řadě měly sestry přivolat ARO tým, Já jsem jim do poslední chvíle věřila, že tam bude nachystaný a připravený. Kdyby tam byl ARO tým, nedojde k situaci, ke které došlo," uvedla matka chlapce.

Gottvald v minulosti řekl, že nemocnice zadala zpracování znaleckého posudku v oboru ORL, který potvrdil, že postup byl v souladu s příslušnými profesními povinnostmi a standardy. Vedení nemocnice ještě rozhodlo o zpracování dalšího odborného posouzení Institutem pro postgraduální vzdělávání zdravotníků a na základě upozornění na nepřesnosti v řešení krizové situace začali jednat o možném mimosoudním narovnání.

Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti jsou obžalovány sestry Barbora Špásová a Alena Chovancová a lékařka Martina Šípková. Sestry v minulosti před soudem uvedly, že necítí vinu, ale vyjádřily lítost. Podle matky chlapec začal v noci několik dní po operaci silně krvácet, šla proto pro sestry, aby zavolaly ARO tým. Ty jí podle ní řekly, aby s dítětem odešla na ORL ambulanci. Ukázalo se ale, že je v noci zavřená, dlouho nikdo nemohl najít klíče ani přivolat specializovaného lékaře. Sloužící lékařka Šípková se podle matky o chlapce příliš nezajímala. Obžalobě pro přečin neposkytnutí pomoci čelí i nemocnice jako právnická osoba.

V emotivním vystoupení matka popsala příběh svého dítěte od prvotních vyšetření až po fatální následky pooperačních komplikací. Lékaři podle ní nepostupovali správně už při diagnóze, operace mandlí byla zbytečně rozsáhlá, navíc ji údajně prováděl lékař, který k tomu neměl příslušné oprávnění. Jedna sestra při pooperačních komplikacích propadla panice, snažila se přivolat zdravotnickou záchrannou službu, která sídlí mimo areál nemocnice. Sloužící lékařka od dítěte na chodbě před ambulancí odešla, aniž se mu věnovala.

"Je nepochopitelné, co se tam dělo," uvedla matka. Řekla, že sama ve stresu na chvíli ztratila vědomí. Později chtěla jít s chlapcem o patro výš na lůžkovou část ORL oddělení, sestra ji však zadržela. Přivolaný lékař z ORL Roman Michálek podle matky křičel na sestry, aby mu přinesly odsávací zařízení, neboť ambulantní nefungovalo, navíc dítěti poškodil kovovou trubičkou zub. Chtěl po matce, aby sama přivolala ARO tým, ona však u sebe neměla telefon, dítě jen doprovázela. Lékař položil chlapce na podlahu ambulance, což zřejmě vedlo k neprůchodnosti dýchacích cest plných krve. Matka tvrdí, že jejich zprůchodnění nezajistil intubací. Snažil se dítě resuscitovat, trvalo to ale podle ní příliš dlouho a panoval všeobecný chaos.

Lékař z ARO týmu přišel asi po 20 minutách od počátku události. Se zpožděním se dostavil také primář dětského oddělení Marian Šenkeřík, který měl mít ten den příslužbu. Chlapec byl poté převezen na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Podle matky se Šenkeřík staral jen o úhradu hospitalizace v Pardubicích.

Matka také uvedla, že Pardubická nemocnice rodině později nenabídla psychologickou pomoc ani pomoc s péčí o postiženého syna. Ten je čtyři roky ve vegetativním a horšícím se stavu. "Život se nám úplně otočil naruby. Adámek je ležící a já o něj pečuji 24 hodin denně," uvedla matka.

Se zdravotnickou dokumentací podle ní lékaři později manipulovali, nemocnice ji rodině dlouho odmítala vydat stejně jako záběry z kamer, které dokumentovaly dění na chodbě nemocnice. Po zveřejnění případu v médiích náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Michálek rezignoval.

Nemocnice dnes odmítla nařčení z manipulace s dokumentací. "Údajnou manipulaci se zdravotní dokumentací musíme jednoznačně odmítnout. Po velmi důkladném a detailním interním šetření lze konstatovat, že zdravotní dokumentace byla vedena v souladu se zákonem a interní legislativou," sdělila dnes novinářům mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

V případu je obžalována z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti i společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnická osoba. Podle státního zástupce její vina spočívá v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů. Podle obžaloby mělo krvácející dítě zůstat na lůžku ve stabilizované poloze, aby krev mohla volně odcházet. Bylo nutné přivolat zkušeného odborníka, pacienta uspat, zaintubovat a zastavit krvácení.

Rodina chlapce se domáhá odškodnění 22 milionů korun. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco navýšila, definitivní dohoda ale stále není uzavřena. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Babiš vyzval praktiky, aby přiměli pacienty k očkování. Epidemie se…

14.10.2021 13:06 pidemie se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zhoršuje, situace je ale podstatně lepší než loni.…

Související:

Právě se děje

reklama