Z postu ministra zdravotnictví se stala krátkodobá brigáda, kritizuje Kubek

Z funkce ministra zdravotnictví se stala krátkodobá brigáda, a to si zdravotnictví nezaslouží. ČTK to v reakci na dnešní rezignaci ministra Petra Arenbergera (za ANO) řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Arenbergera nahradí jeden z jeho předchůdců a poslanec za ANO Adam Vojtěch.

Eurozpravy.cz

Podle Kubka to svědčí o tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) nemá nikoho, kdo by byl ochoten se ministrem zdravotnictví stát. Návrat Vojtěcha kritizují i lékárníci. Naopak epidemiolog Rastislav Maďar Vojtěchův návrat vítá, podle něj vždy dal na rady odborníků. Podle exministra Romana Prymuly jsou změny plně v kompetenci premiéra.

"Kdyby ta situace nebyla tragická, byla by komická, protože ministři zdravotnictví se střídají jako apoštolové na orloji. Z té funkce se stala krátkodobá brigáda a něco takového si zdravotnictví nezaslouží," řekl Kubek. Podle něj se komora snaží spolupracovat s každým ministrem, ale když se takto střídají, prakticky to nejde. Arenberger nastoupil do funkce na začátku dubna, střídal Jana Blatného, který ve funkci vydržel zhruba pět měsíců. Ještě předtím byl ministrem 38 dnů Roman Prymula, který nastoupil právě po Vojtěchovi.

Podle Kubka je návrat Vojtěcha, který ve funkci skončil loni v září, obrazem toho, že premiér Babiš nemá nikoho, kdo by byl ochoten se stát ministrem zdravotnictví. "Takže mu zbyl pouze Adam Vojtěch, jehož kvalifikací pro tento post je naprostá loajalita k premiérovi. A to je samozřejmě na výkon funkce ministra málo," dodal Kubek.

Rozhodnutí Babiše znovujmenovat ministrem Vojtěcha považují za velmi nešťastné i lékárníci. "Navíc jeho možné napojení na vlivové skupiny, jak se teď ukázalo při předložení pozměňovacího návrhu zásilkového výdeje léků na předpis, je velmi pravděpodobné," poznamenal Aleš Krebs, prezident České lékárnické komory. Vojtěch byl spolupředkladatelem návrhu, aby si lidé léky na předpis mohli objednat přes internetovou stránku lékárny. Dostali by jej zásilkou. Lékárníci byli proti.

Naopak Maďar, který je členem odborné poradní skupiny MeSES, která ve věcech epidemie covidu-19 dříve radila ministerstvu zdravotnictví, návrat Vojtěcha vítá. "Vždy dal na rady odborníků a jeho spolupráce s MeSES by byla určitě výborná. I když už bychom pod ministerstvo asi nešli. Očekávám, že by v létě řešil i necovidovou agendu, a to je taky moc dobře. Zná lidi i procesy, ve všem na ministerstvu je zorientovaný. Skutečně dobrý tah," napsal ČTK Maďar.

Další člen skupiny MeSES, s kterou ministerstvo minulý týden ukončilo spolupráci, sociolog Martin Buchtík označuje návrat Vojtěcha za rozumnou volbou. Podle něj je vhodnější, že přichází někdo, kdo zdravotnickou problematiku zná a orientuje se také v politické situaci, než kdyby přišel někdo zvenku. Podle Buchtíka bude úkolem staronového ministra přimět co nejvíce lidí, aby se nechali očkovat proti covidu-19 a nastavit záchranné brzdy pro případ, že by se vývoj epidemie ještě zhoršil. Zhoršení epidemie sice není podle odborníků už tak pravděpodobné, záchrannou brzdu ale je potřeba mít.

Témata: EZ

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

Související:

Právě se děje