Za neděli přibylo přes 6500 případů covidu, ve vážném stavu je 1156 pacientů

V neděli přibylo v Česku 6542 potvrzených případů nemoci covid-19, to je bezmála o 760 méně než před týdnem a nejmíň od 18. října. I když o volných dnech bývá zpravidla méně testů a zjištěných nákaz, stejně jako v několika předchozích dnech pokračovalo v zemi zpomalování nárůstu počtu nakažených.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

I první listopadový den ovšem zemřelo víc než sto lidí s koronavirem, podle aktuálních statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo v neděli 111 úmrtí na celkem 3429.

V zemi je teď přes 180.000 nakažených. Od březnového vypuknutí epidemie v Česku se počet lidí, kteří se novým typem koronaviru nakazili, blíží 350.000. Skoro 80 procent případů připadá na říjen. Téměř 158.000 z nich se od té doby vyléčilo.

U většiny z pozitivně testovaných má nemoc mírný průběh, hospitalizovaných i zemřelých ale v říjnu výrazně přibývalo. O víkendu nicméně poprvé během vytrvalého strmého nárůstu výrazněji poklesl počet lidí s covidem-19 vyžadujících hospitalizaci. V nemocnicích bylo podle posledních údajů 7370 nakažených, z toho 1156 ve vážném stavu.

Od 21. října přibývá v republice víc než sto zemřelých s covidem za jediný den. Maximum nastalo minulý pátek 30. října, kdy bylo podle aktualizovaných údajů 182 obětí, o den dříve eviduje ministerstvo 174 úmrtí. V sobotu přibylo dalších 153 zemřelých a neděli zatím 111. Údaje se ještě mohou zpětně měnit.

Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je Česko podle počtu nakažených na 100.000 obyvatel za uplynulý týden celosvětově na druhém místě, podle počtu úmrtí k počtu obyvatel za uplynulý týden bylo ale už na prvním místě, když předstihlo Andorru.

Nadále zůstává vysoký podíl potvrzených případů covidu na počtu provedených testů, nakažený je v poslední době zhruba každý třetí testovaný. Počet testů klesl v sobotu na 34.600, ve všedních dnech minulého týdne se pohyboval kolem 40.000. Nedělní počet testovaných zveřejní ministerstvo dnes večer.

V poslední době se covid ve srovnání okresů nejvíc šíří na Rakovnicku a Benešovsku, kde se bylo za uplynulých sedm dní potvrzeno 1229, respektive 1174 nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Víc než tisícovku nových nakažených eviduje i Vsetínsko, Náchodsko či Pelhřimovsko.

V neděli přibylo v Praze 451 případů covidu-19, což je o skoro tři stovky méně než před týdnem. I když o volných dnech bývá méně testů i odhalených případů, je bilance prvního listopadového dne v hlavním městě nejnižším denním přírůstkem od 11. října. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty byly v Praze menší i v pátek a sobotu. 

Podle vyjádření ředitelky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové v České televizi se ale nedá říci, že je vše vyhráno. "Čísla vypadají velmi optimisticky, my doufáme, že bude sestup dál pokračovat, ale je to bohužel jen jedno číslo," uvedla. Je podle ní nutné vyčkat, jestli sestupný trend bude pokračovat. "Máme stále vysoké procento pozitivních záchytů, Praha opět stoupla téměř ke 30 procentům, což je velmi mnoho a svědčí to o tom, že je příliš mnoho zdrojů v populaci, komunitní přenos v Praze dál následuje," doplnila.

Připustila také, že hygienická stanice nestíhá trasovat, ale podle Jágrové se zlepšila. Počet vytrasovaných je podle ní teď obrovský. Za den vytrasuje 160 zaměstnanců hygieny 1200 lidí. "Lidé ale sami neví, kde se nakazili, o to je to složitější," dodala. Za jeden z možných problémů označila setkávání lidí v soukromí. Nejvíce zasaženou věkovou skupinou jsou podle ní teď lidé od 40 do 49 let.

V neděli přibylo dalších deset úmrtí lidí s koronavirem, počet obětí tak stoupl na 422. Nakažených je momentálně v Praze přes 21.000 lidí. Od 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy covidu-19, bylo v metropoli zaznamenáno víc než 48.000 případů. Více než polovina z nakažených se již z nemoci vyléčila.

V přepočtu na 100.000 obyvatel se v Praze objevilo za uplynulých sedm dní 484 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Hlavní město tak patří k regionům s nižším nárůstem počtu nakažených. Nejvýrazněji v uplynulém týdnu přibylo případů covidu-19 na Benešovsku, a to zhruba 1174 na 100.000 obyvatel.

Kvůli obavám z nedostatku lůžek i personálu v nemocnicích platí v zemi nouzový stav a mimořádná omezení volného pohybu i řady aktivit, které mají zbrzdit vývoj epidemie. Zavřené jsou od polovina října školy kromě mateřských, restaurace, obchody a provozovny s výjimkou základního sortimentu a služeb.

Až na výjimky se nekonají žádné kulturní, sportovní a společenské akce. Kvůli výraznému šíření nemoci v posledních týdnech se Česko dostalo na špičku světových žebříčků v počtech nakažených i zemřelých.

Nouzový stav a omezení pohybu lidí či otevírací doby obchodů v Česku kvůli epidemii covidu-19 potrvají zatím do 20. listopadu, restrikce však podle všeho budou pokračovat i po tomto datu. Nová omezení kvůli šíření koronaviru kabinet nyní neplánuje, na druhou stranu na uvolňování opatření je ještě brzy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kloktání místo tyčinky. Čeští vědci představili nový způsob odběru vzorků…

26.11.2020 13:52 V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za…

Covid v Česku trasuje 400 externistů, oproti začátku měsíce polovina

26.11.2020 13:42 Na trasování nových případů covidu-19 se podílí kromě zaměstnanců krajských hygienických stanic do…

Nových případů covidu je méně než před týdnem, PES zůstává na 57

26.11.2020 11:54 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 4931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve…

Antigenní testy na covid jsou vhodné pro širší použití. Prymula je…

26.11.2020 11:04 Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama